| Roby669 a întrebat:

As vrea cat mai multe titluri de carti despre istorie, despre razboi, in special despre al II-lea razboi mondial. Ma pasioneaza foarte mult acest subiect. Curand o sa ma apuc sa citesc cartile lui Sven Hassel. Ce alte carti mai stiti in acest gen? Puteti sa-mi dati un titlu de carte mai detaliata (gen wikipedia) despre al II-lea razboi mondial? Se mai poate inca una despre razboiul rece?

Răspuns Câştigător
| Hevnoraak a răspuns:

Zaloga a scris câteva cărţi despre blindate şi utilizarea lor, hans guderian de asemenea.
Greu găseşti cărţi care să spună cum s-au petrecut lucrurile din perspectivă neutră.

3 răspunsuri:
| LegionarulRoman a răspuns:

Alistair MacLean -Tunurile din Navarone sau La sud de capul Java

Autorul mai are si alte carti.

| サクラ a răspuns:

Razboi si pace

| AnicaiAlin a răspuns:

Sven Hassel nu a scris neaparat despre razboi ci mai degraba despre aventurile unui grup de prieteni apartinand unui batalion disciplinar. Cartile lui sunt o lectura frumoasa daca te pasioneaza genul, dar nu descriu arta razboiului.