| Mara31 a întrebat:

Imi poate recomanda cineva niste carti de scriitori englezi cu aventura etc... pentru 13-16 ani. As mai dorii si niste recenzii despre cartea Gradina de la miezul noptii ( nu stiu exact scriitorul). Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Karl May scriitor german, nu a pasit niciodata pe taram american - a scris cele mai frumoase si captivante aventuri ale indienilor. Citeste colectia Jules Verne, Imparatul mustelor de William Golding, colectia Mark Twain, Robinson Crusoe ( este si film 1954 ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sherlock Holmes

| scufitaroz a răspuns:

Iti recomand cartile lui Jules Verne sunt atat de fascinante incat merita citite toate. Au fost cartile preferate ale adolescentei mele happy
O alta lectura superba este Jurnalul unui pusti de Jeff Kinney.

| AlexandraBrb a răspuns:

,,Gradina de la miezul noptiii" e o carte destul de fascinanta si plina de mister. Eu zic ca merita sa o citesti,mie mi-a placut foarte mult.

Si alte carti de aventura, ti-as mai recomanda,,Tabara", de Louis Sachar,,, Cronicile din Narnia" de C.S Lewis,,, Emily the strange"/,, Zilele pierdute" de Rob Reger si Jessica Gruner,,, Emil si detectivii "de Erich Kastner

Sper ca ti-am fost de ajutor happy