| Maria_Sorina_1999 a întrebat:

Hey TPU!
Îmi puteţi recomanda, vă rog, nişte cărţi de ficţiune istorică din al doilea război mondial?
Cărţi ca Numără stelele, Războiul care mi-a salvat viaţa, Băiatul cu pijamale în dungi şi Hoţul de cărţi
Vă mulţumesc happy

Răspuns Câştigător
| BOXINLION a răspuns:

Jurnalul unei tinere fete, e vorba despre o fata de origine evreica pe nume Anne Frank care a murit in Auschwitz...

De neinvins, este vorba despre niste soldati americani care au fost luati prizonieri de japonezi.

Si Code Name Verity, pe asta nu o stiu ca am dat search pe Google.

Bonus, un serial misto e The Man in The High Castle, care arata ce s-ar fi intamplat daca Axa ar fi castigat al doilea razboi mondial.

Cheers.

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

De obicei prefer izvoarele istorice, n-am citit inca ce iti voi recomanda, insa sper ca o sa-ti placa. N-am ajuns inca sa o citesc, asteapta cuminte in biblioteca mea, insa, vazand zeci de comentarii, pareri, evaluari, seria lui Sven Hassel pare mai mult decat atragatoare. Recomand.
De asemenea, "Viata si destin" (2 volume) de Vasili Grossman, ar fi, din nou, o alegere excelenta. Cata fictiune cuprinde cartea, nu stiu sa zic, insa cu siguranta nu este genul in ale carei pagini sa gasesti fraze de genul: "Divizia 11 Blindate a facut jonctiunea cu Divizia 13 Parasutisti si pornesc in sprijinul Armatei a VI-a comandate de feldmaresalul Friedrich Paulus, prinsa intre zidurile Stalingradului. Erich von Manstein, comandand Armata a II-a, din ea facand parte un corp al SS, doua divizii motorizate, genisti, Diviziile 15 si 18 Panzere sub comanda lui Heinz Guderian si sprijinita de aviatia germana, formata din avioane Stuka si Messerschmitt, bla bla, inainteaza spre Nord din Caucaz cu scopul de a sparge incercuirea." Nu, nu este o asemenea carte. Este o poveste frumoasa, relatata de un jurnalist renumit care a luat parte la razboi, bazata, deci, pe fapte reale. Daca optezi pentru ele, iti doresc lecturare placuta.

| Maria_Sorina_1999 explică (pentru AFR81):

Mulţumesc mult! Le voi citi pe toate happy

| Cameliapantiru a răspuns:

"Jurnalul Annei Frank", "Bibliotecara de la Auschwitz" (Antonio G.Iturbe), seria de 14 vol. "Gestapo''-Sven Hassel si ceva mai dificile si din zona non-fictiunii, "Cuptoarele lui Hitler" (Olga Lengyel) si "Am fost medic la Auschwitz"(Miklos Nyiszli).

| Maria_Sorina_1999 explică (pentru Cameliapantiru):

Mulţumesc! Le voi citi pe toate happy

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Maria_Sorina_1999):

Cu drag!