| M978 a întrebat:

Imi puteti zice cele mai bune care merita citite? Eu vreau sa devin medic psihiatru, si din cate am inteles citutul ma va ajuta mult

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pot sa-ti recomand chiar cartile celui care a intemeiat stiinta psihiatriei: Sigismund Freud.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Sigmund_Freud

| cevdet a răspuns (pentru Bula):

Cred ca e prea devreme pentru el. Daca era macar la liceu...

| M978 explică (pentru cevdet):

Probabil... dar nu strica sa incep de pe acum

| cevdet a răspuns (pentru M978):

Daca il intelegi, foarte bine! E greoi. Daca nu il intelegi, lasa-l un timp deoparte si reia-l mai tirziu.

| Bula a răspuns (pentru cevdet):

Cred ca crezi gresit. Niciodata nu exista "prea devreme", daca-ti place ceva.
Eu am citit prima carte de S. Freud in clasa a 7-a. M-a marcat atat de mult, incat psihologia mi-a devenit unul din pasiunile mele.

| cevdet a răspuns (pentru Bula):

Oare cred gresit cand ma gindesc ca tu ai citit mult pana la acea varsta? Ca aveai deja o educatie formata?
E o diferenta mare sa incepi pe o baza deja formata sau... pe nimic.

| Bula a răspuns (pentru cevdet):

Insusi cititul mult este parte din educatie.
Primele 3 romane am citit in vacanta de dupa clasa I-a, cand tema a fost sa citim 3 povesti happy
Am citit orice mi-a picat in mana, de diferite teme. Si acum, daca vine vorba de ceva, caut pe internet mai multe pareri, explicatii, solutii si imi trag concluzia personala (daca n-am avut-o sau cunostintele in domeniu nu-mi au fost suficiente.
Am invatat doua lucruri foarte IMPORTANTE de la profesorii mei:
1. Sa invat cum sa invat (eficace)
2. Cand stii ce nu stii, atunci incepi sa stii (pana atunci nici nu stii sa te evaluezi). Abia la 35-40 ani mi-am dat seama ce inseamna acesta...

| cevdet a răspuns (pentru Bula):

Corect! Sintem de acord. happy
Imi place cum ai spus: "Cand stii ce nu stii, atunci incepi sa stii". De multe ori, legat de cate un subiect, le spuneam celorlalti: Nu stiu ce/cit nu stiu (legat de acea tema). Iar ei se mirau si nu intelegeau ce le spun. Toate cele bune!

| M978 explică (pentru Bula):

Care a fost prima carte? Adica cum se numea?

| Bula a răspuns (pentru M978):

Aventurile lui Tom Sawyer urmat de Hucklebery Finn, de Mark Twain...winking

| M978 explică (pentru Bula):

Eu ziceam de S. Freud laughing

| Bula a răspuns (pentru M978):

:O
n-ai specificat big grin
A fost "Psyhoanaliza"winking

| cevdet a răspuns:

Te va ajuta foarte mult. O carte buna si care partial are si putin din domeniul vizat de tine, este "Cartea de la San Michele" scrisa de Axel Munthe.