| TobiRami a întrebat:

Vreau sa imi scrie cineva urmatoarele cuvinte in italiana: -salut(sau buna) -ce mai faci? -bine -rau -ciudat -firar -imi e frica Nu ma incred in translate-urile de pe net, nu sunt bune de numic! Dau funda mare la raspunsul corect!

Răspuns Câştigător
| ShadeAdda a răspuns:

- Salut!/Pa! = Ciao!
- Ce mai faci? = Come stai?/Come state? (mai formal)
- Bine. = Bene. (adaugi si un "grazie", ca sa sune ca un "Sunt bine, multumesc!")
- Rau. = Male. (Adj: cattivo/malvagiio/maligno. Adv: male/in malo modo. A face rau = fare male. Fac rau = Faccio male. Sau daca vei cauta ceva de genu: "asa si-asa", in italiana vine "cosi e cosi")
- Ciudat. = Strano/Bizzaro/Curioso - depinde in ce context o spui.
- Fir-ar! = Merda/Porco Dio/Mannaggia tua... (Le gasesti peste tot pe Internet, mai ales daca faci cautari in ENGLEZA, caci in romana nu gasesti mare lucru... Insa iti sugerez sa nu le folosesti prea des rolling on the floor unele sunt foarte vulgare XDD).
- Imi e frica/teama. = Sunt speriat. = Ho paura. Pauroso/paurosa = Fricos/fricoasa - Infricosator/Infricosatoare.

Astea sunt. Nici eu nu ma incred in translate-urile de pe net. De-aia cel mai bine este cand am un dictionar in mana. Fac italiana de 1 an, si iti spun ca e o limba foarte frumoasa.
Iar cat despre restul... vai cate traduceri de pe Google Translate vad eu pe-aici... -.-" Cica "Rau - Mi dispiace" Jajaja! Inseamna "Nu-mi place" sau, in unele contexte, "Imi pare rau". Iar "Che lavoro fai" inseamna "Ce lucrezi?/Ce muncesti?" Lavorare = a lucra.

3 răspunsuri:
| GeoBiebs a răspuns:

Buna! - Ciao!
Ce mai faci? - Che lavoro fai?
Bine. - Bene.
Rau. - Mi dispiace.
Ciudat - Strano
Firar - Maledetto
Imi e frica - Ho paura

| DedeMnY a răspuns:

-ciao!=buna
- che fare?=ce faci?
-bene=bine
-strano=ciudat
-ho paura=imi e frica
''rau'' si ''firar'' nu le-am gasit, scuze!
O zi buna!happy

| Doina14 a răspuns:

Salut - ciao
ce mai faci? - che lavoro fai?
bine - bene
rau - mi dispiace
ciudat - strano
firar - aaledetto
imi e frica - ho paura
P.S. Dacă nu eşti sigur poţi să te foloseşti de https://translate.google.com/? hl=ro&tab=wT#ro/it/