| Nymeria a întrebat:

Hi TPU, am o problema, e fiecare data cand incep sa scriu o carte, adun vreo zece capitole sau asa, dar apoi ma plictisesc de ea si o las balta, ce imi recomandati?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Scurteaza povestea, sa nu aiba mai mult de 10 capitole happy

| Morphines a răspuns (pentru suntserios):

Unde ai mai citit tu roman care să aibă mai puțin de 10 capitole? (depinde și de numărul paginilor pe care un capitol le are)

| Kaℓi a răspuns:

Doamne, dar cate carti ai scris pana acum?
Eu iti recomand sa citesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-as recomanda sa o lasi asa, sa iei o pauza, dupa care sa vi cu o noua idee interesanta, care sa iti trezeasca din nou interesul pentru cartea respectiva. E creatia ta. Poti face ce doresti acolo.
Bafta!

| Morphines a răspuns:

Li se întâmplă și altora ceea ce pățești tu, dar atunci când nu ești un scriitor profesionist, e ușor să nu te poți focaliza doar pe un roman la care scrii și, în plus, dacă mai și citești diferite cărți în timp ce scrii la un roman, acestea te vor inspira și vei avea impresia că ai dorința de a scrie lucruri asemănătoare pe care le citești la momentul respectiv.
În acest caz, de regulă, ar trebui să renunți la a începe și abandona poveștile începute, fiindcă dacă vei continua așa, n-o să ajungi prea curând să ai un produs final foarte bun.

| mast3r a răspuns:

Daca tu te plictisesti iti dai seama ca posibilii cititori se vor plictisi si mai tare, mai bine faci altceva care nu te plictiseste

| AndreeaW123 a răspuns:

Buna happy
Stiu cum este.Cauta situatii noi pentru personajul principal.Intra pe wattpad si citeste alte creatii si inspira-te din ele.Nu renunta usor.Este ca si cartea vietii tale ca sa zic asa.Ai ajuns la varsta adolescentei si brusc...nu se mai intampla nimic! Continua.Nu lasa cititorii cu ochii in soare.Nici tie nu cred ca ti-ar placea sa citesti ceva si sa aiba doar 10 capitole, apoi sa nu mai poti dormi noaptea gandindu-te la ce ar putea urma.
Da-i un final pe placul tau.

| Nymeria explică (pentru AndreeaW123):

Uite daca ma apuc sa scriu fantasy scriu dar apoi as vrea sa scriu si horror, pe urma altceva, eu as vrea sa scriu ceva in care toate genurile sa fie incluse, dar in acelasi timp sa nu para prea deplasatlaughing daca as schimba astfel genurile as putea scrie cartea la nesfarsitlaughing) vezi am o carte la care stiu finalul dar nu stiu cum sa o incep?!laughing

| AndreeaEl a răspuns:

Sa o arati cuiva si sa-i ceri parerea (:

| pAnDa55 a răspuns:

Hei am si eu o carte pe wattpad care merita citita "Game of life„... nu am postat prea multe capitole si sper sa va placa (https://www.wattpad.com/story/42756975-game-of-life)

| redman20124 a răspuns:

Sa alegi o carte pe placul tau, de obicei parintii aleg cartile care copii trebuie sa le citeascastraight facefunda?

| Morphines a răspuns (pentru redman20124):

„pe care copiii trebuie să le citească", corectează-ți gramatica.

| redman20124 a răspuns:

Alegeti o carte pe placul tau si nu lasa sa iti aleaga cartea parintiihappyfunda?