| Karol1877 a întrebat:

I. Ce carti bune despre istoria romanilor stiti? ( de la inceputuri pana spre zilele noastre )
II. Top 5 carti beletristica.

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

I. Bărbulescu, M., Deletant D., Hitchins K., Papacostea S., Teodor P. -
Istoria României - foarte buna, prezenta in bibliografia pentru titularizare profesori istorie
Constantin Giurescu, Dinu Giurescu - Istoria Romanilor
Neagu Djuvara - O scurta istorie a romanilor povestita celor tineri (de preferat editia ilustrata, se cheama putin altfel)
Florin Constantiniu - O istorie sincera a poporului roman

II. Nu stiu, citesc doar carti apartinand domeniului 'Istorie' momentan.

| AFR81 a răspuns (pentru AFR81):

Si, desigur, Tratatul de Istorie a Romanilor: Academia Română,
Istoria Românilor (tratat), volumele 1-9, Bucureşti, 2001-2008.
Doar ca, din pacate, se gaseste doar la bibliotecile judetene. Am cautat eu sa-mi cumpar, rar gasesti cate un volum ratacit.

1 răspuns: