| marianalex55 a întrebat:

Imi dati va rog si mie niste exercitii de dictie?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A, e i o u.
Ba be bi bo bu
Ca che chi co cu
Și așa mai departe

Bula
| Bula a răspuns:

Citire multa, cu voce TARE.
Pentru a te ajuta, este indicat sa te inregistrezi, pentru a-ti vedea defectele care trebuie corectate, prin repetare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Capra crapă piatra-n patru."
Cât de repede poți. laughing

| Anonima163333 a răspuns:

Cauta pe internet.Sunt o multime de astfel de exercitii si pe YouTube.Acelea mi-au folosit mai mult pentru ca le-am si auzit.Sanatate!

| 4StarLight a răspuns:

1. Struțul Struștri striga la stelele strălucitoare și la sistemul solar și strănuta de șaisprezece ori ca să se ascundă de susurul surâzător al soarelui care sâsâia șerpește suspinând. Solitarul Struștri stătea în stepă și se suia seara sus pe scara suspendată  ca să semene semințe de salcâm și stejar scorojit peste suprafața sărată a solului. Săpa cu șapte sape pământul secetos și nu se sfia să suspine când salamandrele siameze și sănătoase care săreau peste stâlpi, sâsâiau sistematic un susur scos din senin, suspicios și sfios.

Sora struțului Struștri, Struștra, care scria scrisori soldaților suedezi, nu știa să sară peste șapte sape late și să sape solul în șapte sate, așa că Struștri s-a sfătuit cu sătenii satelor situate în stânga Siretului care au spus că o vor susține pe sora struțului și o vor învăța să sape. A săpa e treabă serioasă de luat în serios, spuseseră sătenii surâzători.

Așa că simpaticul struț Struștri a primit ajutor de la sora sa Struștra și au săpat solul până când stelele s-au simțit super.

2. Ratonul Ratotruni rumega rumeguș,  rădăcini de rubarbă și roiniță și nu reușea să rostească cu răbdare și ritm: râu rățușcă rămurică. Ratotruni locuiește în rariștea Rarăului ale cărei râuri repezi se revarsă repejor și era radical în ceea ce privește rețetele cu râme relaxate și rațe rotunde.

Ratonul se duce rar la morar și refuză să rămână retras în Rarău așa că se răzgândește rapid și roagă trei rechini rătăciți să-i rezolve problema cu rostitul ritmic. Apare și ruda lui Ratotruni, rinocerul recalcitrant care repară și retușează rostiri cu rivanol și ruj.

Ratonul Ratotruni rostirea și-a recăpătat fiindcă a fost reglat și i-a răsplătit pe toți că acum reușea să zic: rau ratusca ramurica.