| Tanner a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva nuvel lui Mircea Eliade, "Pe strada Mantuleasa"? Dupa ce am fost fermecat de cartea "La tiganci" am zis sa incerc si aceasta carte dar nu am inteles absolut nimic.Care este simbolistica si care este pana la urma actiunea din punct de vedere cronologic.E o carte pe care pot sa o compar cu Drumurile Flandrei.Se trece de la o idee la alta pana nu mai intelegi nimic.

Răspuns Câştigător
| Aberdeen a răspuns:

Proza fantastică a lui Eliade nu prea este la îndemână, ce-i drept. Pe mine „Les trois graces" m-a pus în dificultate. De ce nu cauți un rezumat? Este mai ușor să înțelegi așa, zic eu.
Succes, și încearcă s-o mai recitești eventual!