| Moldovan_Andrei_1998 a întrebat:

Imi poate recomanda cineva niste carti asemanatoare cu povestea Harry Potter sau Fetita celei de-a sasea luni?

Dau funda celui mai bun raspunswinking

Răspuns Câştigător
| Delmoniko a răspuns:

C.S. Lewis - Cronicile din Narnia, Christopher Paolini - seria Eragon, Stephen King & Peter Straub -Talismanul, Joseph Delaney - Cronicile Wardstone (seria Vraciului) dar este pentru copiii, Alan Gibbons - trilogia Legendeer (Umbra Minotaurului, Războinicii Corbului, Legiunea Vampirilor), Nancy Farmer - Marea trolilor, Caroline Pitcher - Băiatul şaman, Anna Dale - Şoptindu-le vrăjitoarelor, Paul Stewart & Chris Riddell - Cronicile Lumii de Margine (Dincolo de pădurea întunecată, Vânătorul de furtuni, Noapte peste Sanctafrax), Neil Gaiman - Pulbere de stele, Licia Troisi - Cronicile lumii pământene (Nihal de pe Pământul Vântului, Misiunea lui Sennar, Talismanul puterii), Eriq L'Homme-seria Cartea stelelor (Vrăjitorul Quadehar, Seniorul Sha, Chipul umbrei), Garth Nix-Sabriel, Lirael, John Connolly - Cartea lucrurilor pierdute, Garry Killworth-Attica, Cornelia Funke - Inimă de cerneală, Călăreţul dragonilor, P.R. Morrison -Băiatul care a îmblânzit vântul, Jonathan Stroud - trilogia Bartimaeus (Amuleta din Samarkand, Ochiul golemului, Poarta lui Ptolomeu), V.M. Jones - seria Karazan (Şerpii din Arakesh, Temniţele întunericului, Prinţul pierdut, În căutarea soarelui), Sophie Audoin Mamikonian - seria Tara Duncan, Sarah Prineas - Hoţul vrăjitor, Holly Black-Jertfa, Curajul, Ţinutul fierului, E. Rose Sabin - seria Şcoala de vrăjitorie, Linda McNabb - Al şaptelea fiu, Ucenicul dragonului, Michelle Paver - seria Cronici din Ţinuturi Întunecate (Frăţia lupilor, Devoratorul de suflete, Proscrisul, Spiritul călător, Legământul încălcat), Justin Somper-seria Vampiraţilor (Demonii oceanelor, Adâncurile mării, Vremurile terorii, Căpitanul sângelui), Terry Pratchett-seria Lumea Disc (Culoarea magiei, Lumina fantastică, Magie de ambe sexe, Mort, Copilul minune, etc), Melissa Marr-Fascinaţie, Herbie Brennan - Cronicile Împărăţiei de Purpură, Anne Robillard-seria Cavalerii de Smarald, Richelle Mead-Academia vampirilor, P.C. Cast-seria Casa Nopţii.

Sau Robert Jordan - "Roata timpului" ("The Wheel of Time") si George R. Martin - Cantec de Gheata si Foc, Tolkien - Hobitul: O calatorie neasteptata, Copiii lui Hurin.

1 răspuns:
| Grimmjow69 a răspuns:

Contact
Ready Player One
The Historian
Artemis Fowl
A Series Of Unfortunate Events
Wicked: The Life And Times Of The Wicked Witch Of The West