| stanel97 a întrebat:

Îmi poate spune cineva dacă romanul "Pădurea spânzuraților", de Liviu Rebreanu face parte din operele literare care trebuie pregătite pentru bac?

Răspuns Câştigător
| schmoll a răspuns:

Nu face, de Liviu Rebreanu ai Ionhappy

6 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna! Nu este obligatorie "Padurea spanzuratilor'', insa Liviu Rebreanu este autor canonic, deci trebuie sa inveti, pentru bac, un roman al sau. Poti alege intre "Padurea spanzuratilor'', "Ion'' sau "Rascoala''. Eu predau "Ion'', insa depinde de la profesor la profesor... Succes!

| BlackChocolate1 a răspuns:

Da,face parte.De Rebreanu ai 3:
1."Ion"-realist-social
2."Rascoala"-realist-social
3."Padurea spanzuratilor"-realist-psihologic
Good luck! Anyway, e super romanul! happy

| Laura123Laura13 a răspuns:

Nu face, ai Ion...

| stancuuu a răspuns:

Decat sa citesti Ion mai bine Padurea Spanzuratilor xd CU TOATE CA ESTE PENTRU BAC

| stanel97 explică (pentru stancuuu):

Prefer Ion decât Pădurea Spânzuraților, dar fiecare cu preferințele lui.;-)