| M978 a întrebat:

Imi puteti da niste exemple de carti foarte bune, care merita citite?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Absolut toate cartile merita citite, din fiecare inveti cate ceva, iti largesti orizontul, iti diversifici gusturile, te emancipezi cu alte cuvinte, fiind apt sa porti conversatii de orice natura, cu oricine ai discuta peste ani.

22 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Biblia

| justanotheruser99 a răspuns:

Mandrie si prejudecata de Jane Austen
Portretul lui Dorian Gray de Oscar Wild
Demonii de Dostoievski

| Deaad a răspuns (pentru justanotheruser99):

Ma bucur ca din toti ăștia cu literatură lor fantastica si contemporana de adormit copii(pe care eu nu o agreez) s-a găsit cineva să sugereze literatura clasica.

Demonii pot sa spun ca a fost cea mai complexa si mai extraordinara carte pe care am citit-o vreodată.

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Deaad):

Nu toată literatura contemporană e praf. Exista (din fericire) câțiva scriitori care, in mod surprinzator chiar au habar de ce scriu.
Cat despre Demonii, îți dau dreptate, e o carte genială, nu toți sunt capabili sa o înțeleagă, in adevaratul sens al cuvântului.

| Deaad a răspuns (pentru justanotheruser99):

Din literatura contemporana îmi place doar Stephan King chiar de nu am citit dar am văzut mai multe filme.
Dar restul, de fiecare data când ma duc prin librarii la secțiunea asta vad numai roboti, civilizații avansate tehnologic, copii după Tolkien, si povesti despre adolescenți.

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Deaad):

Si Paulo Coelho e un scriitor foarte bun. Ai putea sa citesti cateva carti scrise de el, in cazul in care ai timp. Pentru inceput ti-as sugera Alchimistul sau Veronika se hotaraste sa moara.
Cat despre majoritatea cartilor adolescentine, nu pot sa spun nimic, in afara de faptul ca sunt doar niste "forme fara fond". Modernizarea a fost buna, dar uite si efectele ei. Multi nu mai gandesc, dar sa citeasca o carte? Ma bucur ca nu am tampit si eu.

| M978 explică (pentru Deaad):

Imi poti spune te rog si autorul cartii Demonii?

| Deaad a răspuns (pentru M978):

Dostoievski.Ti-a mai raspuns cineva.

| M978 explică (pentru Deaad):

A scuze nu am observat sad

| alexandrualind a răspuns:

Cartile de la Jules Verne.

| NAT0 a răspuns:

După ce ne-am întâlnit de Anna Todd.O cărticiă am citit în viața mea și doar pe aia o recomand că altele nu știu, csf.

Răspuns utilizator avertizat
| Jager a răspuns:

Hobbitul, Stapanul Inelelor

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Incearca radu cinamar, are 4 carti 1-Viitor cu cap de mort, 2-12 zile - o iniţiere secretă, 3-Misterul din Egipt - primul tunel si 4-Pergamentul secret - cinci tehnici iniţiatice tibetane. sunt foarte interesante, spor la citit

| AdrianTzar a răspuns:

Crimă și Pedeapsă, Dostoievski

| anapatrascu a răspuns:

Îti recomand cu placere Jane Eyre.

| addya a răspuns:

Curtezana greaca, mata hari, cand a murit intaia oara, vaporu alb

| Muufy a răspuns:

` Poate intr-o alta viata`. Aceasta carte arata ca indiferent ce alegi, universul si soarta ta vor fi perfecte pentru lumea in care traiesti. Este o carte romantica, haioasa, de viata, de ce nu si putin SF, din cauza lumilor alternative. Hannah, protagonista are de ales si doua cai. Povestea se ramifica, explorand simultan ambele cai.
`The Hunger Games`. Mai ales primul volum. N-am mai intalnit o carte cu atat de multa emotie si actiune. Indiferent de pagina, capitol, sau rand, te tine in suspans si n-o poti lasa din mana.
`Mostenirea ucigasa`. Pe langa faptul ca e putin creppy, este si amuzanta. Arata poveste unor pusti, doi frati, care se urasc de moarte, dar care pledeaza sa se inteleaga pentru a rezolva un mister de-al familiei, ai casei lor.
Aceste 3 carti mi-au placut enorm. Pot spune 5, daca pui la socoteala si volumele 2 si 3 de la `Hunger Games`.

| miruna03926 a răspuns:

Cismigiu & Comp, Numara stele, Narnia, Razboiul care mi.a salvat viața

| GabyTzu44 a răspuns:

Ivan cel fara de seaman!

| KristyWolf a răspuns:

10 negri mititei. Vulcanul de Aur.