| William a întrebat:

Imi puteti da o lista cu cele mai cunoscute carti? Nu ma refer doar le cele scrise de autori romani ci si la cele scrise de straini.

9 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cele mai cunoscute cărți scrise de autori români și străini, de-a lungul a peste 2.000 de ani, ar putea fi ceva între 50.000 și 100.000 de titluri.
Cine oare le-ar putea ști și scrie pe toate?
Flăcău, cred că tu ai ceva excremente la creier!

| fuzzer a răspuns:

1. Inferno- Dan Brown
2. Brida- Paulo Coelho
3. Testamentul lui Holcroft- Robert Ludlum
4. Simbol pierdut- Dan Brown
5. Crima la Vicariat - Agatha Christie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici 2 liste cu carti "Must read" - universale :
>>http://www.yuppy.ro/......rquez.html
>>http://www.theguardian.com/books/2003/oct/12/features.fiction

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Codul lui DaVinci-Dan Brown
Ingeri si demoni-Dan Brown
Darkly dreaming Dexter(Dexter vise intunecate)-Jeff Lindsay(cartea care a stat la baza serialului ''Dexter'')
Hamlet, Regele Lear, Romeo si Julieta-William Shakspeare

| Teardrop a răspuns:

Cărţi?! Aoleo, sunt mii.
Agatha Christie
J.R.R. Tolkien
Fiodor Dostoievski
Lev Tolstoi
Sir Arthur Conan Doyle
Charlote Bronte
J.K. Rowling
James Patterson
Marin Preda
Ion Creangă
Liviu Rebreanu
Alexandre Dumas
Hector Malot
Mark Twain

Sunt doar câteva nume mari ale literaturii clasice şi contemporane, alte căror opere sunt toate foarte cunoscute. Doar pentru ăştia 15 mi-ar trebui mult să le scriu.

| UnleashedPsycho a răspuns:

Https://www.goodreads.com/shelf/show/classic-must-reads
Asta mi se pare cea mai completă listă de până acum. Sunt cărţi clasice, pentru cultura generală a oricui.

| Byucc a răspuns:

Autorii ca Stephen King, Agatha Christie, Charles Dickens, Edgar Allan Poe, Dan Brown, Dotoievksi, Nietzsche, Coelho, Charles Bukowski, F. Scott Fitzgerald, Nathaniel Hawthorne, Ernest Hemingway, John Steinbeck
Ai mai multi aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_romancieri

| Adutzu2 a răspuns:

-Povesti, povestiri, amintiri din copilarie de Ion Creanga
-Morometii de marin preda
-Ion de Liviu Rebreanu
-Toate panzele sus de Radu Tudoran
-Ciresarii de Constantin Chirita
-Crima si pedeapsa de Fiodor Dostoevski
-Cei trei muschetari de Alexandre Dumas