| PitaOvidie a întrebat:

Imi puteti da un exemplu bun de o carte care sa povesteasca despre monarhia in Romania?

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

"Istoria romanilor in timpul celor patru regi" - Ioan Scurtu
"O istorie sincera a poporului roman" - Fl. Constantiniu
"Romania 1866-1947" - Keith Hitchins
"Tratat de Istoria Romanilor" - Academia Romana parca incepand de la volumul 8
"Istoria Romanilor" - Constantin Giurescu; Dinu Giurescu

| SilviuStelian a răspuns:

Dacă vrei despre România în perioada monarhiei îți recomand România 1866–1947 a lui Keith Hitchins (ed. Humanitas, 2013). Hitchins mi se pare mult mai neutru și mai bine documentat decât aproape toți istoricii noștri.