| FaraNume1245 a întrebat:

Imi puteti recomanda ceva carti care merita citite? As prefera sa fie de la F. Kafka, Yukio Mishima, Kierkegaard, N. Steinhardt, Sartre, Camus sau Hugo, dar nu e neaparat.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Kierkegaard scria filozofie, nu beletristica. Kierkegaard, Sartre si Camus sunt existentialisti, posibil sa nu ii gusti de pe acum, dar cine stie. Citeste piesele lui Sartre, Mustele, Diavolul si Bunul Dumnezeu, Cu usile inchise, de fapt daca iti plac citeste-le pe toate, ca sunt scurte, doar Diavolul si Bunul Dumnezeu e mai lunga. Daca vezi ca nu iti plac deocamdata, citeste Marile Sperante si David Copperfield de Charles Dickens, Mizerabilii si Notre Dame de Paris de Victor Hugo.

4 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Ce este viața de Schrödinger.

| Cameliapantiru a răspuns:

"Mizerabilii'', ''Notre-Dame de Paris'', ''Omul care rade'', ''Oamenii marii'', ''Ultima zi a unui condamnat la moarte'', ''Bug-Jargal'' -Hugo

| megict a răspuns:

Daca n-ai citit "Singur pe lume" de Victor Hugo iti recomand(am citit-o cand aveam 12 ani, dar stiu ca m-a emotionat foarte mult).
Ti-as mai recomanda "1984" de George Orwell, "Sa ucizi o pasare cantatoare" de Harper Lee si "Jurnalul Annei Frank".

| minrest a răspuns (pentru megict):

''Singur pe lume'' e scrisa de Hector Malot, dragul meu.