| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti recomanda niste carti ok, sa nu fie sf sa pot invata ceva din ele (adica sa nu fie o poveste de dragoste si atat de exemplu) am 14 ani.

10 răspunsuri:
| love1995 a răspuns:

Invitație la vals, o moarte care nu dovedește nimic, dama cu camelii, nunta. n cer, romanul adolescentului miop

| Florian000 a răspuns:

Incearca Jules Verne 20.000 leghe sub mari nu are dragoste dar e bun volumul.

| NoSmile a răspuns:

Buna!
Chris Simion- Ce ne spunem cand nu ne vorbim. (Un diagnostic fatal o determină să o ia la fugă şi să se ascundă. Fără nicio explicaţie. Îşi abandonează iubitul, părinţii, prietenii... tot. Pleacă din ţară ca să-şi trăiască sfârşitul într-o singurătate deplină, scriind mail-uri pe care nu le trimite niciodată. După doi ani, îşi reface analizele. Verdictul medical are efect de dinamită. Anulează toate aşteptările. E sănătoasă tun, fără urmă de neoplasm, prin urmare, în viaţă. După doi ani în care a dansat tango cu moartea, revine în povestea din care evadase, dar nu se mai identifică profund cu nimic. Acvariul cu lumea ei de demult, cu peşti-emoţii, cu scoici-amintiri, cu gânduri-nisipuri, cu plante-vise, mediul ei vital de mai înainte, se dovedeşte a fi acum ceva banal, deloc esenţial, foarte simplu de înlocuit. Singurul lucru cu care rămâne după această jupuire e sinele. Dacă primul diagnostic a fost greşit sau dacă şi-a inventat povestea doar ca să fugă de realitatea în care era... nu mai contează atâta timp cât, însoţind-o pas cu pas pe drumul ei, ne-am făcut ţăndări ca să ne recompunem, am minţit ca să descoperim adevărul, am urât ca să aflăm iubirea adevărată, ne-am pierdut definitiv ca să îl regăsim pe Dumnezeu pentru totdeauna. )

Mihail Drumes- Invitatie la Vals.
Marc Levy- Unde esti?
Paulo Coelho-11 minute. e vorba despre o anume Maria care din dorinta de imbogatire devine...
Paulo Coelho- Adulter. o femeie pe nume Linda, casatorita cu doi copii, ajunge sa isi insele sotul cu primul ei prieten.
Chris Simion-40 de zile.
Cecilia Ahern- ps, I love you. O tipa caruia ii moare sotul.
Mihail Drumes- Scrisoare de dragoste.
Mircea Eliade- nunta in cer.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cartea gesturilor de Peter Collett.

| bulgari a răspuns:

Mie imi plac mai mult cartile scrise de autori straini cateva dintre cartile care m.au impresionat au fost: Hotul de carti, baiatul cu pijamale in dungi...astea imi vin acum in minte sun recitite recent poate de aceea.

| Zacase a răspuns:

Toate cartile lui Charles Dickens. Cel putin mie mi-au placut fara dar si poate, in conditiile in care mi-e lene sa citesc si poveesti de 10 pagini laughing

| lovecats123 a răspuns:

Alb si negru; Marile sperante (e super cartea ); Singur pe lume; Ulita copilariei (e asa trista si frumoasa ); incearca si carti de jules verne si agatha christie; la rascruce de vanturi; Comoara din insula Ciresarii ( mai ales vol 2).; Pe drumuri de munte; Enigma Otiliei; Romanul adolescentului miop
;

| Andreutza098 a răspuns:

De fapt din fiecare carte înveți câte ceva. Eu îți recomand:
Invitație la vals - Mihail Drumeș
Moartea pe Nil - Agatha Christie
Enigma Otiliei - George Călinescu
O tragedie americană - Theodore Dreiser
Doamna McGinty a murit - Agatha Christie
Vulturul cu două capete - Twining James
Robinson Crusoe - Daniel Defoe
Crima din Mesopotamia - Agatha Christie
10 negri mititei - Agatha Christie
Crima din Orient Express - Agatha Christie
Fluturi - Irina Binder
Temă pentru acasă - Nicolae Dabija.
Baftă la citit.winking

| SpringRiver123 a răspuns:

Unsprezece minute de Paulo Coelho

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crima si pedeapsa - Dostoievski
Mizerabilii – Victor Hugo
1984 - George Orwel
Morometii - Marin Preda
Plecarea de acasa - David Celani
Dragoste sau dependenta
Labirintul Codependentei
20 de ani în Siberia. Amintiri din viata