| WangLouis a întrebat:

Îmi puteți recomanda niște romane bune de dragoste, de genul "Mândrie și prejudecată"? happy

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poveste de dragoste (Florence L. Barclay), Șoaptele trandafirilor (Teresa Medeiros), Jalna (Mazo de la Roche), Renny (Mazo de la Roche), Moștenirea (Mazo de la Roche), Mary Wakefield (Mazo de la Roche), Mănăstirea Northanger (Jane Austen), Într-un cămin de domnișoare (Anisoara Odeanu), Castelul pălărierului (Archibald Cronin), Dragoste și rațiune (Jane Austen), Mansfield Park (Jane Austen), Roșu și negru (Stendhal), Jane Eyre (Charlotte Bronte), Tess D'urberville (Thomas Hardy), Mătăniile (Florence L. Barclay), Rebecca (Daphne du Maurier), Lady de Winter (continuarea romanului Rebecca, autor: Susan Hill), Villette (Charlotte Brontë), Călătoarea (Diana Gabaldon), Iubita locotenentului francez (John Fowles), Amantul doamnei Chatterley (D.H. Lawrence), Floarea întunecată ( John Galsworthy), Idilă pe un turn (Thomas Hardy), Trandafiri ( Leila Meacham). Citește și romanele Virginiei Woolf (Noapte şi zi, Doamna Dalloway), Clarissa/History of a Young Lady (Samuel Richardson), Misterele din Udolpho (Ann Radcliffe), Camilla (Fanny Burney), Doamna Bovary ( Gustave Flaubert), Portretul unei doamne (Henry James), Fata cu cercel de perlă (Tracy Chevalier), Shirley (Charlote Bronte), Emma (Jane Austen), Cameră cu vedere (E.M. Forster).

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Am făcut o mare confuzie, scuze.

| WangLouis explică (pentru floresdemayo):

Mulțumesc mult! happy

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Emma
Fiicele doctorului March
ratiune si simtire
La rascruce de vanturi
Pe aripile vantului
Invitatie la vals
Elevul Dima dintr-a 7-a
Maitreyi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doctor Zhivago
Mănăstirea din Parma
Roșu și Negru
Anna Karenina
Isabel și apele diavolului

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Jane Eyre - Charlotte Bronte
Quo Vadis - H. Sienkievicz
Dragostea nu moare - Maitreyi Devi
Creanga de aur - M. Sadoveanu
Dragostea in vremea holerei - G. G. Marquez

| Adry05 a răspuns (pentru Kis_Iuliana_1983):

Ti-a placut mai mul dragostea nu moare decat maitreyi?! Mie Dragostea nu moare mi s-a parut c-a stricat de tot Maitreyi si am regretat maxim ca m-am apucat s-o citesc.

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns (pentru Adry05):

Da, mi-a plăcut mai mult. Poate e și pentru că a trecut destul de mult timp de la citirea romanului lui Eliade. Poate ar trebui să-l recitesc pe al lui, ca să pot face o comparație mai la cald.

| Adry05 a răspuns (pentru Kis_Iuliana_1983):

E mult mai frumos scris, poetic, romantic chiar daca s-au dovedit fictiune unele parti si sunt si exagerari, dar tot prefer varianta lui si imi doresc sa nu o fi citit pe a ei ca sa pot sa cred ca a lui e cea adevarata.

| AndreeaMC0718 a răspuns:

"Prima noapte de dragoste, întâia noapte de război." Te ajută și la bac dacă ești la liceu?