| Skins97 a întrebat:

Imi puteti spune 4 carti foarte bune din literatura romana care au pana in 150 de pagini?

5 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

1. "Moara cu noroc" de Ioan Slavici
2. "Iona" de Marin Sorescu
3. "La ţigănci" de Mircea Eliade
4. "Baltagul" de Mihail Sadoveanu
5. "Alexandru Lăpuşneanul" de Costache Negruzzi
6. "Ultima noapte de dragoste întâia noapte de război" de Camil Petrescu
7. "Enigma Otiliei" de George Călinescu
8. "Moromeţii" de Marin Preda
9. "Mara" de Ioan Slavici

PS: Primele cinci au până în 150 de pagini însă următoarele sunt nişte romane mai voluminoase. Ar fi bine să le citeşti deoarece sunt foarte bune, se dau şi la Bacalaureat.

Pa-pa.

| Skins97 explică (pentru Hydrangeaceae):

Le-am citit pe ultimile 4 multumesc oricum happy Ne-a pus profa sa citim in vacanta asta mai multe carti din literatura romana dupa alegerea noastra, dar care sa nu fie din fisa de lectura din clasa a9a sau a10a...deci mai greu. Baltagul l-am citit de vreo 3 ori I don't want to see

| GabrielaIoana a răspuns:

Incearca urmatoarele cartii:
Moara cu noroc, Ioan Slavici
Jocul ielelor, Camil Petrescu
La tiganci, Mircea Eliade
Cratii cu maxim 150 pagini gasesti mai mult cu nuvele.

| kzd a răspuns:

Baltagul.

| lolita16ask a răspuns:

La tiganci
Ultima noapte de dragoste