| Kira1650 a întrebat:

Imi puteţi spune nişte cărţi foarte bune

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cimitirul animalelor
Sub dom
Evadare din lagarul 14

| Cleona a răspuns:

Salutare, Kira!
E foarte bine că te interesează lectura, dar era mai bine să ne dai și niște genuri pe care le preferi.
Mie mi-a plăcut foarte mult colecția de cărți Harry Potter(sunt preferatele mele). Dintre romane, cele scrise de Paulo Coelho( eu am citit "Zahir", "Alchimistul"-favorita mea, "Vrăjitoarea din Portobello"-iarăși interesantă, și altele).
Două romane în gen polițist: Agatha Christie- "Moarte pe Nil" și de Yrsa S.-"Cenușă și pulbere".
Mie mi-au plăcut și cărțile lui Eliade, mai mult "Lumina ce se stinge" sau "Le trois graces".
"Vampirii din Morganville" sau cărțile din seria Rău Absolut(Invocarea, Revelația) de Amstrong sunt captivante.
"Cei trei muschetari" de Al. Dumas și continuarea cu "Peste 20 de ani".
Romantice sunt din seria Iubiri de poveste(eu citesc acun la una și e interesantă; se cheamă "Patimile iubirii") sau "Dorința" de Amanda Quick.
^Asta din beletristică.
Obișnuiesc să mai citesc și psihologie.
Sper că ți-am fost de folos.

O seară de vară plăcută!

| Aimee33 a răspuns:

Buna! happy
Iti recomand cu caldura romanele lui Mihail Drumes, in special "Elevul Dima dintr-a saptea" si "Invitatia la vals", asta in caz ca nu le-ai citit.
O zi frumoasa iti doresc! happy

| Vl4dimir a răspuns:

Ti-as recomanda "Peripețiile bravului soldat Švejk" de Jaroslav Hasek;
"Colt Alb" de Jack London;
"Legendele Olimpului" de Alexandru Mitru;
Carti din colectia Jules Verne;
"Oliwer Twist" de Charles Dickens;
Romanul "Hanu Ancutei" de Mihail Sadoveanu.

| Hazz a răspuns:

Pai, urmatoarele:
1. Pe aripile vantului
2. Mandrie si prejudecata
3. La rascruce de vanturi
4. Moby Dick
5. Hobbitul si Stapanul Inelelor
6. Harry Potter
7. Fata care a atins cerul
8. Cartile lui John Green
9. Trilogia "Fifty Shades"
Sunt foarte multe carti. Depinde de preferintele tale.