| Robert24M a întrebat:

Imi puteti spune niste scriitori clasici pe care i-ati citit si v-au placut?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Ahh, Robert, eu in principal literature clasica am citit-o si am iubit-o, niciodata nu am fost o fana a literaturii contemporane in masura in care sunt fana literaturii clasice.
As putea scrie pagini intregi despre acest subiect, despre aceasta pasiune a mea de o viata, lectura, insa voi incerca sa fiu succinta.
Dintre poeti, am apreciat in mod cu totul si cu totul special simbolistii francezi Charkes Baudelaire, Arthur Rimbaud, Paul Verlaine si Stephane Mallarme, romanticii englezi Wordsworth, Coleridge, Percy Shelley, germanii Goethe si Schiller, iar dintre poetii romani, Eminescu, Nichita Stanescu (preferatul meu), Bacovia, Barbu si Lucian Blaga.
Dintre dramaturgi, m-au impresionat in mod special Shakespeare, Moliere, Corneille si Racine. Am mai citit cu placere si unele piese de Cehov, Alecsandri si Caragiale.
In ceea ce priveste romancierii clasici, am apreciat in mod deosebit, dintre romani, pe Rebreanu, Camil Petrescu si Eliade, iar din literature universal, Emily Bronte, Mary Shelley, Dickens, Jane Austen, Charlotte Bronte, Anne Bronte, Stendhal, Hugo, Zola, Dostoievski, Tolstoi, Solohov, Aleksandr Soljenitin, Fitzgerald, Hemingway, Faulkener, Steinbeck, Mark Twain, Hawthorne, Melville, Allan Poe, dar mai sunt multi altii pe care I-am citit si recitit cu multa placere!

4 răspunsuri:
| maryadi a răspuns:

Mihai Eminescu, George Cosbuc, Vasile Alecsandri, George Toparceanu, NicolaeManolescu, daca mai t mai spun
. Funda?

| AkyShascko a răspuns:

Suzanne Collins, Petre Craciun, Emil Garleanu, Gala Galaction.

| minrest a răspuns:

Cuvantul ''clasic'' are mai multe sensuri. In cazul nostru, se potriveste sensul de ''consacrat''. Thomas Mann, Dostoievschi, Stendhal, Proust, Camus, Conrad printre altii. Salut.

| Deaad a răspuns:

Dostoievsky,Jules Verne, Romain Rolland