Întrebare recomandată | ElizaVasilescu a întrebat:

Imi puteti spune numele unor carti de fictiune (nu romanesti) pentru adolescenti? Sa fie de actiune, romantice...

Răspuns Câştigător
| SaraYang18 a răspuns:

Sper sa nu te superi ca am scirs titlurile in ambele limbi. happy M-am gandit ca poate vrei sa le citesti unele pe engleza mai ales ca unele lucruri isi pierd farmecul cand sunt traduse. Oricum la unele carti traducerea titlului difera foarte tare fata de cel original.
Romantice - Memoirs of a geisha(Memoriiile unei geishe), If I Stay(Daca as ramane), The Fault In Our Stars(Sub aceeasi stea), The Best Of Me(Cel mai de pret cadou), The Reader(Cititorul), Anna Karenina, The Notebook(Jurnalul), A Walk To Remember(O iubire de neuitat), Dear John(Draga John), The Last Song(Ultimul cantec), The Longest Ride(Cel mai lung drum)
Aventura - The Lord Of The Rings(Stapanul Inelelor), The Hobbit(Hobitul), Trilogia Divergent(Divergent, Insurgent, Allegiant)

Spor la citit

10 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Fight club

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, cauta carte under the dome stephen king e o carte foarte reusita

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Mi-am adus aminte si te Jocurile Foamei – Suzanne Collins

| Resurrection a răspuns:

Cronicile dupa Elimist
Tunele

Cauta-le

| Teodorel a răspuns:

Rick riordan
Piramida rosie
Percy jackson si olimpienii, toate 5vol

| doesntmetter a răspuns:

Cărţile lui John Green sau David Levinthan, care au devenit foarte populare.

| Morelove a răspuns:

Heey! I-ati wattpad. Acolo gasesti o gramada de fictiuni cu adolescenti. Sunt romanesti, dar sunt bune

| kathy83 a răspuns:

Isaac Asimov - O piatra pe cer;
FRANK HERBERT/BILL RANSOM - Pandora: Incidentul Iisus

| AmandaAda a răspuns:

Ai putea incerca carti de la YoungArt, de exemplu : Al cincilea val de Rick Yancey,
Seraphina de Rachel Hartman, sau... Vampirii din Morganvil, Vampirii Sudului, Jocurile Foamei... (Scz ca n-am mai scris numele autorilor ) Nu imi mai trec prin cap si altele. Sper ca te-am ajutat cat-de-cat!

| Smarttool a răspuns:

Recomand cartea " Eu, barbatul" de John Ortberg