| KyraW a întrebat:

Imi puteti spune va rog cateva locuri care apar in Enigma Otiliei? De preferat din Bucuresti,ca de exemplu Strada Antim,Italiana, Calea Victoriei etc.

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Din cate imi amintesc, am citit demult romanul, era vorba de plimbari 'la sosea'. Am intrebat bunicii mei, eram tanar cand l-am citit (romanul), ce insemna acel 'la sosea'. Insemna sos. Kisseleff.Cea aproape de Herastrau, de marile grupari de vile (adevarate) din Bucuresti.Pe acolo se plimba 'lumea buna ' a acelor vremuri.Copiii de 'oameni cu stare'.