| 3ntzz a întrebat:

Imi puteti zice care-i legatura sau mai bine zis, corelatia, dintre serialul Game of Thrones si cartile Game of Thrones.
De exemplu acum ca s-a terminat sezonul 4, ce carte ar trebui sa citesc ca sa continui de la sezonul 4 in sus.Ce volum?
Sper ca intelegeti.

6 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Fiecare sezon are la bază câte un volum, deci ar trebui să citeşti Dansul Dragonilor.
E comic...tu începi cu ultima carte lansată.

Edit: acum îmi doresc mai mult ca niciodată să am o carapace sub care să mă ascund mişeleşte.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Pricked):

S-o crezi tu. Weis si Benioff si-au dat seama ca nu au cum sa acapareze toata actiunea cartilor facand cate un sezon pentru fiecare carte. Primele 3 sezoane au fost intr'adevar, dupa primele 3 carti: Game of Thrones, Clash of the Kings respectiv A storm of Swords, dar sezonul 4 a fost constitui din a doua parte a volumului Iuresul Sabiilor, dar si cu elemente din Festinul Ciorilor si Dansul Dragonilor. Sezonul 5 va fi, insa, numai din cartile 4 si 5, adica Festinul Ciorilor si Dansul Dragonilor.

Asadar, ca sa nu piarda detalii importante, as recomanda citirea de la volumul Festinul Ciorilor inclusiv. Totusi citirea cartilor de la bun inceput e cea mai recomandata: persoanejele, peisajele + multe alte chestii sunt facute diferit in serial decat in carti. Timpul este decalat, lipsesc anumite personaje, and so on...

| miTzuliK93 a răspuns (pentru miTzuliK93):

Constituit * personajele *

| Pricked a răspuns (pentru miTzuliK93):

Greşeala mea.
*îşi acoperă ruşinată ochii*
Cer îndurare, maestre.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Pricked):

Stai calma, ca suntem oamenihee hee, Si printre toate astea, m-am grabit cu postul acela si am strecurat si eu o greseala: Sezonul 3 este NUMAI din prima parte a nuvelei Iuresul Sabiilor, si nu din toata cartea.

| Pricked a răspuns (pentru miTzuliK93):

Eu tot vreau carapacea aia, I don't want to see.