| MadRaven a întrebat:

Îmi recomandați și mie cărți/lucrări din domeniul psihiatriei și al psihologiei? Opere esențiale, esee, studii, ceva ce ați citit, v-a plăcut și vreți să recomandați mai departe.

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Am fost initial pasionat de psihanalism.A facut o mica epoca. Nu mi-a placut mai tarziu 'parintele' psihanalizei Freud.
Am citit Adler (un fel de elev al lui) printre care 'Sensul Vietii', care este chiar sensul psihologiei.
Mai profund mi se pare C.G. Jung, un adevarat savant, daca nu unicul in acceptiunea mea asupra psihologiei si psihiatriei(mai ales).Are o gramada de carti, toate acoperind toata aria interesanta mie.
Cel mai interesanta la Jung este autobiografia in care si-a facut o analiza a victoriilor dar si a esecurilor lui, in problemele cu pacientii lui, o analiza la sfarsitul vietii, foarte sincera!
Desigur, sunt psihologi 'sociali', toti fac referinte la Jung. Chiar daca au dezvoltat teoriile lui! Pentru mine, poate gresesc, Jung a deschis o noua abordare a acestui domeniu.
De asemenea, este important a citi Vademecum in Psihologie, pentru a vedea intelegerea actuala asa cum este inteleasa.
Vreau insa sa accentuez ca, fara o cunoastere profunda a istoriei, fara o cunoastere a mitologiei universale, fara o cunoastere a religiilor si a cam tuturor ocupatiilor populatiilor (mai ales in conjunctura globalizarii de azi), fara o cultura profunda, nu se poate face o practica psihologica.
Era si parerea lui Jung, ca de la el am aflat!
De la Jung, prin bibliografie iterata se poate ajunge oriunde!
E multa cercetare si munca!
Exista psihologie proiectiva( nu-mi mai amintesc -sunt mai multi autori), important de citit.
Succes!

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Eu cred ca daca citesti Tratat de Psihiatrie, aparut in 2009, ai deja o baza si poti sa te informezi mai departe.

| oprescudorin11 a răspuns:

Ai nu ma innebuni! Mi-ar place ca peste macar 10 ani sa devii cel mai bun Psihiatru mondial! Sper sa mai traiesc!