| SuntPrezent13 a întrebat:

Imi recomandati o carte care are ca inteles ca viata e simpla dar noi o complicam prin imaginatie? Stiam ca de la Confucius

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

La ce-ti trebuie cartea aia? Nu o complicam deloc, cine e sanatos la cap isi traieste viarta f bine fara sa-si puna problema de carti si altele, curge totul de la sine.

| SuntPrezent13 explică (pentru Mosotti):

Adică f f f multe probleme din viața noastră sunt minore...și cu cât înțelegi mai mult asta cu atât e mai bine

| Mosotti a răspuns (pentru SuntPrezent13):

Depinde, e relativ! Poate pentru mine o problema e majora, pentru tine aceiasi problema e minora, depinde in primul rand de prioritati in viata si de psihic cum este.
Degeaba intelegi ca nu conteaza, pentru tine problema asta are un nivel de importanta in functie de personalitate, psihism si altele.

Ca daca pentru mine un examen e f important, ca l-am picat si la restanta, e o problema majora, pentru altul pentru care acel examen nu e asa o prioritate, poate zice ca e o problema minora.

De ex pentru unu o boala nu e asa o mare problema, pentru ca o poate tine sub control destul de usor, pentru altul e problema majora pentru ca nu poate face ce trebuie ca sa o tina sub control din diverse motive ce tin de personalitatea lui.
De ex pentru un om care poate tine usor regim, tensiunea, colesterolu si diabetu nu-s boli majore.
Ptr ala care e papacios si pofticios, e o problema megamajora.
Si asta nu se schimba oricat ar intelege.

| 19flo79 a răspuns:

Citeste ceva usor si placut:
Sensul vietii de Victor Frankl

O gasesti online happy