| Sasukesmecherul a întrebat:

Imi recomandati si mie cateva carti de citit pentru clasa a 8 a? Sa nu fie prea grele

2 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Seria Harry Potter
Coraline
Scrisoare de dragoste, Invitație la vals, Elevul Dima dintr-a VII-a de Mihail Drumeș
De Veghe în Lanul de Secară
Dama cu Camelii

| NarcisIfrim a răspuns:

Ioan Alexandru – Imne

Elvira Bogdan – Domnita Ruxandra

Ion. L. Caragiale – O scrisoare pierduta

Ion Creanga – Amintiri din copilarie
Barbu St. Delavrancea – Apus de soare

Calistrat Hogas –Pe drumuri de munte

Fanus Neagu – Dincolo de nisipuri

Alexandru Odobescu – Doamna Chiajna

Alecu Russo – Cantarea Romaniei

Mihail Sadoveanu – Baltagul

Ioan Slavici – Nuvele

Ionel Teodoreanu – In casa bunicilor, La Medeleni, Ulita copilariei

Anton Pavlovici Cehov – Schite si nuvele

Alphonse Daudet – Jack

Alexandre Dumas - Cei trei muschetari, Contele de Monte-Cristo, Dupa 20 de ani, Laleaua neagra

Charles Dickens – David Copperfield, Oliver Twist, Nicolas Hickleby

J. Hasek - Peripetiile bravului soldat Svejk

Jack London – Dragoste de viata

Walter Scott – Ivanhoe

Mihail Solohov – Soarta unui om

H. C. Wells – Omul invizibil

Citeste cateva din acestea sau pe toate, si dupa cauta-ma sa iti mai recomand, din lista asta de aici sunt opere care te vor ajuta si la Bac, apreciez interesul tau pentru citit.