| erica2000 a întrebat:

Îmi recomandați și mie o carte interesantă

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

"Cronicile din Narnia" de C.S. Lewis. Scrisa pentru copii, ii captiveaza si pe adulti.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru cristi202):

Dar 'adevarurile baronului Munchausen', asta ce are? Alba ca zapada, Frumoasa si Bestia si alte basme?

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Rebecca
LA rascruce de vanturi
Pe aripile vantului
Verisoara mea, Rachel
Elevul Dima ditr-a 7-a
Vraciul

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Adry05):

Sunt frumoase, si eu le-am citit!

| oprescudorin11 a răspuns:

Afara de Biblie, Shakespeare, Dostoievski, sunt maculatura!
Dar ce gen de maculatura vrei? Varsta, nom, pronom, education?

| cristi202 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ai citit Shakespeare, Dostoievski? Se pare ca nu. Chiar daca si eu consider Biblia cartea de capatii a umanitatii, totusi, hai sa recunoastem si celelalte valori. Doar un sectant, un fanatic, un ortodox ce pupa moaste ar spune ca doar Biblia trebuie citita. Da, ea trebuie citita, insa tot ea spune "cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun", si aici intra, cred eu, si o carte buna.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru cristi202):

Nu-mi pune mie in carca ca l-am citit le Shake sau Dosty sau Biblia. Probabil ca nu am inteles nimic din ei, dar erau singurele carti afara de Eminescu citibile din casa! Dupa ei, cand ma uitam la o carte chiar 'buna' poate, mi se parea PLAGIAT de DOI BANI! Chiar si Shake a fost banuit de mine ca ar fi copiat pasaje intregi din Biblie, usor modificat, fara GHILIMETE! Am avut niste parinti care nu respectau Drepturile Omului!
Printre care si acela de a ma handicapa inainte sa devin matur!
M-au si batut! Dar nu erau ONG-uri cu tel. gratuite unde sa-i reclam.
In fine!
Gata cu gluma!
Dragu', meu nu mai stiu daca am citit le C.S. Lewis.
Mi-au mai placut temporar T. Mann, Kafka, Oskar Wilde, Herman Hesse, Hermann Broch, Homer, Virgiliu si nu-mi mai amintesc cati! Poate si Nietzsche! Al carui nume suna ca o zvastika!
Dar imi mentin depozitia initiala! Afara de Dostoievskii, Shakespeare si, ma rog, Biblia...restul cred ca au fost femei de serviciu in slujba primilor!
Nu stiu daca stii ca era un composer german la curtea angliei, pe nume Haendel! G.F. Ceva in acest gen!
Asta locuia intr-un castel la Londra, l-am vizitat(nu atunci, acum postum).
Zicea Haendel ca bucatarul lui stia mai mult contrapunct decat un compozitor al vremii (francez)la moda(desigur atunci), acum imi scapa numele!
Asa si cu astia ai tei! Poate sa fi memorat pe Hamingway, sau, mai era unul cu Nobel, care a scris chestia aia cu lanul de secara, nu-l mai tin minte acum (pe loc)dintre anglosaxoni decat o O Henry sau Edgar Allen Poe!
O sa ma crezi asta cand o sa-l citesti pe Shakespeare, si inteles (cat de cat) si pe Dostoievskii.
E ca si cand ai fi intalnit cea mai frumoasa fata din Univers, apoi isi vor mai plimba tartitele pri fata ta ina un milion de femei! Crede-ma ca nu vei mai reactiona, ca sa folosesc un eufemism!

| AFR81 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Dorine, poate nu am inteles eu bine ce ai vrut sa zici (si te rog sa ma corectezi daca am luat-o pe o cale gresita), insa cum poti sa afirmi ca in afara de cele enumerate de tine, restul cartilor, tratatelor, documentelor, enciclopediilor si asa mai departe sunt maculatura? In primul rand sa discutam din punct de vedere religios. Prin ceea ce ai spus, tocmai ai jignit zeci, chiar sute de milioane de oameni. Biblia este, cu siguranta, cartea cea mai importanta a crestinismului, dar ce facem cu celelalte religii? Coranul sau Tora sunt neimportante? Nu prea cred. In al doilea rand, din moment ce ai afirmat ca in afara de operele scrise de Dostoievski si Shakespeare, restul sunt ciurucuri, inseamna ca ai reusit performanta inegalabila de a citi cate putin din fiecare autor al lumii pentru a ajunge la parerea asta, nu?

Iar ca un raspuns pentru user, o carte care mi s-a parut mie foarte interesanta si pe care o recomand este "Mandria Cartaginei - Romanul lui Hannibal" de David Anthony Durham. Pe langa faptul ca te vei distra citind cele 700 de pagini, vei invata lucruri utile despre ceea ce se intampla prin Vestul, Sud-Vestul Europei si Nordul Africii in secolul trei inainte de Hristos. Nu mai vorbesc de scenele romantice si amuzante, atipice pentru o carte de istorie, rezultate din talentul literar inegalabil al autorului.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru AFR81):

Da! Ai dreptate, daca esti promotorul unei INDUSTRII de carte!
Eu nu pot face parte din aceasta Companie!(accentul pe 'o'- nu pe 'i', pastrand decenta!
Sigur, orice om, ca si mine, ca sunt ca si voi, asa sper, putem citi orice!
Sunt carti, pe care, daca le citesti prima oara, ti se par 'cele mai frumoase din lume!".
De acord.E ca prima iubire!
Cand ajungi la sfarsitul vietii, constati ca doar o iubire, doua, maxim 3, hai sa fim umani, doar in alea te-ai regasit cu adevarat!
Resul era ca nu aveai bani nici de seminte!
(ca sa ma exprim vulgar).
Nu zic ca nu sunt carti interesante inca si vor mai aparea!
Nu s-a terminat, desigur LUMEA cu Shakespeare, Biblia sau Dostoievski, sau Nietzsche sau Kant!
Industria de carte functioneaza cu sau fara parerile mele!
Ca si industria de pop corn, bezele si alte 'minunatii', de ale voastre!
Doar spuneam ca alea sunt carti ADEVARATE, ca sa fac o divagatie tautologica, de sofer de taxi!: E parerea mea!
Mi-ati cerut-o, v-am dat-o!
Eu nu am injurat pe nimeni vreodata pentru parerile lui, dar nici nu trebuie sa ling in bot toti analfabetii sau afaceristii cu carte!
Intotdeauna se va vinde, mai degraba hartia higienica decat biblia, ca sa zicem asa!
Care e problema!
Sunteti o tara libera, cititi, mancati, etc. ce vreti!
Sigur ca sunt carti de tehnica, sunt carti de istorie, bancuri, sunt si filme si alte forme de manifestare in domeniul artei si kitchului!
Normal ca am trecut si prin astea!
Am citit si basme, si memoriile Baronului Munchausen si alte minunatii!
Dar, pe de alta parte, am incercat sa raspund la intrebarea initiala! Aceea de a recomanda eu (nu voi- ca voi recomandati cum vreti, ca si mine si nu e rau!), o carte.
Intrebatorul poate alege! In functie de vocatie, pretentii! Poate sa-si faca, in schimb si o impresie despre activitatea de 'a citi'.
De ce sunt 'injurat', daca imi exprim o parere la sfarsitul vietii?
Da! Am citit macar cate nitel din cam toate cartile lumii care mi-au cazut in mana.Am avut acest privilegiu, daca asta te framanta!
Proportia de carti necitibile pentru mine, cu mintea de acum sunt cam una la 10.000! adica sunt carti pe care si tu, din start, nu ti-ai pierde vremea!
Eu voiam, acum imi dau seama, ce voiam sa zic; daca-i citesti pe aia trei, daca ai sansa asta, vei sti sa TRIEZI, sa nu mai pierzi vremea cu prostii! Crede-ma viata e scurta, sa citesti memoriile vreunei prostituate sau unui politician (analfabet), nu te ajuta cu nimic.
A citi basme consacrate, este insa o minune.Nu e rusinos, dar nu ai intelege, crede-ma, nimic din nici maculatura, fara acele carti ce le tin la mine in minte, sau in raft!
V-am dat doar O OPINIE!
Alegerea e doar a VOASTRA!
Nu trebuie sa ma injurati!
Nici nu ma puteti atinge cu ceva(e inutil) dar nici nu va ajuta! Ar fi un gest doar gratuit, cu care sunt obisnuit si e deja de pe vremea lui Homer, si ala baiat istet.
Dar vreau sa precizez, inca o data, ca a citi mult si de calitate, depinde de fiecare in parte.
Uitati ce mi-ati zis si ce v-am spus!
Succes in INDUSTRIE! Propaganda si, nu mai fac precizari la alti premianti derizorii ai sitului TPU.
Iar ma repet:Nu trebuie sa ai relatii intime cu toate femeile lumii(care sunt in numar de peste 3 miliarde), ca sa poti afla cum este FEMEIA!
Ca tot imi spuneai ca trebuie sa citesi toate revistele de sport, ziarele klick sau cum le-o mai spune, ca apoi, sa vezi ce pierrzi!
Nici nu ai timp! De asta VORBEAM!
Trei miliarde de femei, nici sa te uiti la fiecare in ochii lor nu ai timp.
Caci viata e atat de scurta:
100 aniX365zile X 24de oreX3600secunde DACA AI FI IN TIMP UTIL de Concentrare si Atentie, nu poti macarb superficial sa privesti 1000.
Facea socoteala asta sub alta forma Jorge Louis Borghes, un scriitor totusi interesant, in schita lui Biblioteca Babilonului!
La atatea fete cat exista, scade babele, minorele, uratele, handicapatele, tot nu poti sa le vezi macar pe toate cele ramase!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru AFR81):

Nu am zis, am uitat sa-ti raspund la intrebarea initiala, la modul mai direct! Nu am zis ca toate cartile, tratatele, documentele, enciclopediile etc. sunt maculatura! Sau nu asta am intentionat sa spun.
Voiam sa spun ca 99, 99999(8)% SUNT MACULATURA!
Si ca daca citesti alea enumerate de mine, poti usor sa gasesti ce merita si ce nu, ca sa nu te scalzi in hartie higienica, desi e curata si moale si aia!
Bafta!
Si multe multumiri, caci m-au obligat rabdarea sa formulez mai corect ideea!
M-ai facut curios de DAD-ul tau. Daca gasesc in el ceva ce deja stiu, nu am sa-mi pierd vremea sa citesc mai mult de cateva pagini la intamplare!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru AFR81):

Ca sa INCHEI!:Sunt carti 'de capatai', care spun cam totul, inca cateva mai explicite pe alaturi, asta ne scuteste de a lasa necitit ceea ce merita, vis a vis de ce ne cade in mana! Sper ca te-am lamurit in ceea ce ma priveste, pe de alta parte, traim intr-o LUME 'libera', nemanipulata, etc. deci cititi ce vreti, e treaba voastra!

| TCosminn a răspuns:

Dale Carnegie - Secretele Succesului

| LupinRemusSnape a răspuns:

Www.editura-youngart.ro/info/carte/mintile-lui-billy-milligan8bb (pare putin ciudata, dar e smechera)
Ai citit Harry Potter? Daca nu, iti recomand seria(si a opta carte abia aparuta la editura Arthur)
Eu nu stiu cati ani ai, dar ma rog www.raobooks.com/product/baiatul-cu-pijamale-in-dungi-2/(Cauta si Hotul de carti).
Poti sa-mi zici varsta si daca esti fata sau baiat daca vrei(presupun ca esti fata).ca sa te pot ajuta mai mult :)