| anonim_4396 a întrebat:

In afara de Dostoievski, Tolstoi si Cehov, ce autori rusi ati mai citit si recomandati?

8 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mihail Siskin

| corolav a răspuns:

Vasili Șukșin „ Călina roșie";
Ilf și Petrov - „Douăsprezece scaune" și „ Vițelul de aur".
Veniamin Kaverin - „ O pînză în depărtare".
Vladimir Beliaev - Volumul „ Omul amfibie".
Soljenițîn,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bulgakov, Gogol, Pasternak, Pușkin, Bunin, Goncearov.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Și Nabokov, deși nu mi-a plăcut Lolita, am citit puțin din Pnin și pare interesănțică.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Goncearov, Bulgakov, Turgheniev, Pasternak, Gorki, Gogol, Soljenitin, Kuprin, Andreev

| sopranaCadaverica a răspuns:

Lermontov, Turgheniev, Bulgakov - foarte placut de citit. Esenin, Pasternak au niste poeme frumoase.

| wpetterssone a răspuns:

Recomand: Nikolai Gogol, Alexandr Pușkin, Vladimir Nabokov, Aleksandr Soljenițîn și Dmitri Merejkovski.

| Basthet a răspuns:

Bună! Pe lângă recomandările deja făcute, aș mai zice și Evgheni Evtușenko, "Dulce ținut al poamelor".