| anonim_4396 a întrebat:

În clasele I-VIII, v-au dat vreodată profesorii ca temă să citiți o carte la alegere sau ați avut mereu doar liste de lecturi obligatorii?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Aveam un profesor care spunea: citeste din urmatorii autori:...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Am avut liste de mizerii obligatoii pe care niciodata nu le citeam fiindca erau mult prea multe alte carti care chiar merita citite in adolescenta. Sa nu citesti nimic de Asimov si seria Dune? Bataie de joc. De mizeriile care se studiaza in liceu nu mai zic - Riga Crypto si mortii ma-si. Noroc cu Arghezi si Bacovia care mai salveaza un pic situatia. In rest, numai mediocritati. Ion, Padurea Spinzuratilor... mizerii ridicate la rang de arta ca deh, hai sa ne mindrim cu ce e chipurile al nostru. sad

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu poți să zici că Pădurea spânzuraților e o mizerie laughing. Îți recomand să o citești din nou, că bănuiesc că acum ai alta vârstă și o vei înțelege altfel.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Subiectul e mult mai interesant si amplu decat in spanacul ala de Ion, dar nu ma pot declara dat pe spate. Daca ai citit Dune sau macar ceva Asimov sunt sigur ca imi vei da dreptate.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Omul a citit 2 carti in viata lui, ce pretentii sa ai
Dune sau Asimov, atat conteaza la Codruț

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Îmi place Asimov, dar sunt genuri total diferite, nu le poți compara laughing.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E mai ușor de înțeles Asimov decât Rebreanu în adolescență, la asta ii dau dreptate...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sunt diferite, dar Asimov pune mai mult creierul la contributie, sincer. Mi se pare mai eficient sa "vezi" o lume fantastica decat sa stai sa urmaresti stari si evenimente reale - mai intense si profunde, de acord, dar mai limitate ca amploare. E ca diferenta dintre un extract foarte concentrat de esenta de ceva si un suc mai diluat cu esenta respectiva care mai are inca vreo 7-8 arome...winking

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu știu, fratele meu e la liceu și-l plictisesc SF-urile, a citit o carte, două, apoi a zis că-s repetitive și mai bine citește pentru școală laughing. E o chestie de gust.

| Ineys a răspuns:

Obligatorii. Normal ca nu le citeam, ci citeam rezumatu' pe net.

| Thecurious a răspuns:

Da. Am avut FOARTE multe lecturi din partea profesoarei.
Trebuia sa fac rezumatul tuturor cartilor, pe care le-am citit.
Nu le-am cirir pe toate, pentru ca, ori nu am avut timp, ori ma plictiseam.
Din pacate, in Romania, la limba si literatura romana trebuie sa TOCESTI.
Toceala a fost impusa de comunisti. Cel mai probabil, profesorii vor lua masuri, din cate stiu, problemele au fost descoperite de specialistii in educatie.
Multi elevi spun ca sunt plictisiti de lecturile romanesti, pe care le considera invechite. Multi nu se mai regasesc in ele.
O cauza ar fi cenzura comunista.
Banuiesc ca, din lipsa de carti romanesti mai moderne, profesorii le impun pe cele vechi.
Imi spunea o profesoara de litere ca, nu mai avem o carte buna de foarte mult timp.