| sabin89 a întrebat:

În "Patologia vieţii sociale" publicată în 1833, Balzac spune: "A existat în toate vremurile un om genial care s-a făcut secretarul epocii sale. Homer, Aristotel, Tacit, Shakespeare, Aretino, Machiavelli, Rabelais, Voltaire au scris ceea ce le dicta veacul lor". Continuând enumerarea, probabil l-am putea socoti şi pe el un astfel de om pentru vremea în care a trăit. Cine altul a zugrăvit mai bine societatea primei jumătăţi a secolului al XIX-lea, cu virtuţile şi viciile ei, decât Balzac în a sa Comedie Umană?
Venind mai aproape de vremurile noastre, ce om de acest fel credeţi că a avut secolul al XX-lea sau are aceste prime decade ale prezentului secol?

13 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Pentru XXI, Harari.

| sabin89 explică (pentru laSoledad):

Am citit doar Homo deus. Jos pălăria!

| laSoledad a răspuns:

Tot pentru XIX, Baudelaire, sa nu uitam.

| syd a răspuns:

­­sec xix - marx
sec xx - chomsky

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In secolul XXI J.K Rowling.

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Nu e rea tipa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,ea cu Stephen King si George Martin!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu glumi când zâsăi de ea. happy
Oricum, e genială ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Camus

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Sunt sigur că va apărea cât de curând ceva asemănător cu Ciuma, cu referire la actuala pandemie.

| TheMaker a răspuns:

Bifez doi oameni extraordinari: Lev Tolstoi și Neagu Djuvara. Chiar dacă Tolstoi nu a prins prea mult din sec. 20, mi-am permis să-l menționez.

| sabin89 explică (pentru TheMaker):

Tolstoi e un titan al literaturii universale. Am citit Războiul şi Anna. Nu ştiu dacă îl putem pune pe Djuvara alături.

| TheMaker a răspuns (pentru sabin89):

Nu, nu există comparație între cei doi. Dar, m-am simțit bine că am pomenit și un român. Puteam să-l pomenesc pe Eliade, sau pe altcineva, dar am eu o afinitate pentru Djuvara. happy