| anonim_4396 a întrebat:

In propozitia: Am cantarit mult decizia de a pleca la mare.
Verbe sunt am cantarit si a pleca sau doar am cantarit?

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim gramaticălaughing

| Frank51 a răspuns:

Trolezi?

| Darius81 a răspuns (pentru Frank51):

Nu

| Darius81 a răspuns (pentru Frank51):

E verb sau forma nepersonala?

| Alverto a răspuns:

Da, doar am cântărit. A pleca este infinitivul.

| Darius81 a răspuns (pentru Alverto):

Am pierdut 0, 6 inseamna… bag ceva in el, mai intru la liceul la care mi am dorit in veac.

| Alverto a răspuns (pentru Darius81):

Frate, nu te îngrijora, până la urmă 0, 6 este în sine un fleac daca ai făcut peste 8 sau 9. Nu te consuma degeaba! Pur și simplu nu merita, daca știi că ai făcut celelalte puncte bine ia și relaxează-te, ieși cu prietenii, uită-te la un film ceva. Fiindcă s-a dus, ce e făcut rămâne făcut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Am cântărit" este verb la modul indicativ, timpul perfect compus, iar "a pleca" este verb la modul infinitiv...din câte îmi amintesc din gimnaziu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În schimb, avem un singur predicat..."am cântărit".

| Darius81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca am pierdut tot punctajul,? nu voi mai intra la liceul dorit… crying

| anonim_4396 explică (pentru Darius81):

Nu descuraja, o greșeală nu îți ratează șansa de a intra la un liceu bun.

| Darius81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am pierdut la acest ex 0, 6 ceea ce inseamna ca voi lua 8, 7-9 maxim, daca nu greseam puteam intra lejer, acum ar trebui sa iau 10 curat la mate