| Soare_Ela_1955 a întrebat:

Într-o țară sau oraș în care locuitorii aveau un țugui pe cap se naște un copil fără țugui... Îmi poate spune cineva cartea și autorul? Îmi amintesc doar că parcă era italian autorul

1 răspuns:
| Fatamuntilor a răspuns:

Stiu un desene animate in descrierea ta!
OBLIO!
,, Filmul este povestea animată a unui tărâm imaginar unde toată lumea are capul ascuțit, cu excepția unui băiețel pe nume Oblio, care în ciuda formei rotunde a capului, are foarte mulți prieteni. Împotriva lui este însă un conte malefic, gelos că Oblio este mai popular decât propriul său fiu, care decide că băiețelul este un proscris. Exilat împreună cu credinciosul său câine, Arrow, Oblio pornește într-o aventură fantastică de-a lungul căreia realizează că a avea capul ascuțit nu este cea mai mare calitate a unei persoane.''