| RoxyRoxana200 a întrebat:

Intr o zi am sa merg la magazin sau o sa merg la magazin? Carw dintre aceste variante e corecta? Nu vr sa gresesc intr-un test.E ceva daca scriu si vorbesc cu am sa si nu cu o? Vr sa precizez ca sunt romanca.

7 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu te lua dupa astia. Habar n-au ce zic. Ambele variante se cheama viitor popular. Sunt corecte, dar nu este prea literara exprimarea daca le folosesti.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Ambele variante sunt corecte, doar ca tine de tine pe care o folosesti! Iti recomand sa folosesti forma la perfect compus "am sa merg "

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru FoxyM):

"am sa merg" este la viitor, nu perfect compus.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Intr-o zi voi merge la magazin.

| Lorena7712 a răspuns:

Corect este : Intr-o zi o sa merg la magazin.

| Cristi0123 a răspuns:

Prima varianta

| Ovidiudan a răspuns:

Ambele sunt corecte laughing