| monicaaa17 a întrebat:

La ce vârsta ati invatat sa cititi?
Când ati început sa cititi carti/romane?
Am cunostinte care au invatat sa citească abia la 8-9 ani si mi se pare ciudat.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stiam la 5 ani sa citesc bine, daca-mi citeam singura povesti simple, iar la 6 ani eram deja clasa 1.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La 4 ani citeam pe ziare si scriam cu litere de tipar cum vazusem in ziar.

| T0T a răspuns:

Nu îmi amintesc. Însă nu știu de ce ți se pare ciudat. Unii nu învață niciodată.

| Sofer a răspuns:

Nu mai știu la ce vârstă dar devreme oricum laughing băiețel isteț. laughing

| zurick a răspuns:

Am învățat să citesc la 6 ani, iar de cărți m-am apucat de pe la 12 ani.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Aproape toată lumea a învățat să citească înainte să meargă la școală, copiii sunt curioși și prind repede.
Probabil nu s-au obosit părinții cu ei dacă au învățat atât de târziu, n-au avut cărți la îndemână etc.

| Cameliapantiru a răspuns:

Citesc de la vârsta de 4 ani. Tata m-a învațat alfabetul și cifrele (tot de atunci știu și adunarea și scăderea). Romane am început să citesc pe la sfârșitul clasei a II-a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 4 ani.
In clasa intai.

| oz_1736 a răspuns:

La 6 ani citeam bine, iar carti pe la 10 ani. Am inceput seria lui Jules Verne

| vmalex21 a răspuns:

Pe la 6 ani citind ziare.Sa fiu sincer nu am fost pasionat deloc de romane si alte tampenii si cu atat mai putin de ce se,, invata,, pe la scoala.

| GalacticOtter a răspuns:

Cred ca aveam vreo 4 ani cand am inceput sa învăț sa citesc, pe la 6-7 deja puteam citi cursiv, dar pasiunea pentru citit a apărut de abia pe la 10-11 ani

| Emiluner a răspuns:

Eu am învățat în clasa întâi să citesc, și citeam bine (gen la 6 ani)
Dar fiecare depinde cum a fost învățat, mâna s-a chinuit atât de mult cu mine să invat să citesc și să invat alfabetul
Iar fratele meu a venit din urmă
Trece în clasa 2 și el nu stie alfabetul și nici să citească deoarece mama nu se ocupă de el
Și nu vreau sa ajunga prostul clasei
Dar oricât i-aș zice nu îl învață?‍♀️?‍♀️