| Akan_Ibram_1994 a întrebat:

La liceul care vreau eu pot intra și cu ultima medie care a fost anul trecut sau trebuie sa iau mai mare? Dau funda

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media de admitere de anul trecut este doar orientativa, s-ar putea ca anul acesta sa fie mai mare sau mai mica, dar nu cu mult.
Daca vrei la acel liceu il vei pune pe primul loc la optiuni si poate vei avea noroc sa intri.

| OldSoul a răspuns:

Este o intrebare fara raspuns.
Sistemul de admitere functioneaza in felul urmator:
Se da numarul X de locuri, pentru acele locuri se inscriu un numar de Z elevi, din numarul de elevi inscrisi, vor fi acceptati elevii cu media cea mai mare pana la ocuparea acestor locuri.
Acum desigur e putin mai complicat, se ia in calcul si ordinea obtiunilor puse pe lista liceelor dorite.
Deci, in concluzie, aceea medie este orientativa, daca anul trecut a fost 7.00, anul acesta poate fi de exemplu chiar peste 8.50 sau chiar sub 6.50 totul tine doar de elevii inscrisi pentru acel profil.

| gardianuf a răspuns:

Nu trebuie sa iei neaparat mai mare, depinde si ce noroc ai, poate vor scadea mediile happy! Succes

| Anonymus9 a răspuns:

Mediile difera de la an la an dar i variaza pana intr-un punct, cel mult.

| GodOfThat a răspuns:

Ultima medie ti-o zice ca sa stii unde sa te incadrezi, asta nu inseamna ca daca iei mai putin nu vei intra, sau daca iei mai mult vei intra 100%.