| ajdjwkfnekjfkegkdksifj a întrebat:

La limba romana trebuie sa fac o scurta poveste. Doresc ca protagonistul sa fie non-binary, dar nu stiu ce pronume sa folosesc. ex( -pronumele protagonistului- se simtea rau.) Idei?

2 răspunsuri:
| unu3doi2trei1 a răspuns:

Ori e o ea, ori un el. Te poți referi la personaj drept genul pe care îl are din naștere, dar el să se refere la propria persoană cu celălalt pronume, ori cu amândouă. Ex: Singur/ă nu pot să fac ceva. Mu duceam liniștit/ă... Eu însămi/însumi l-am întrebat.

| CostinAlamariu a răspuns:

Ai de capul meu