| cryssa20200312 a întrebat:

La mate am notele 9 si 6. Ce note trebuie sa mai iau si ce nota trebuie sa iau in teza ca sa imi iasa media 9 sau 10

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru media 9 ar trebui sa obtii inca 3 note de 10 si 9 sau 10 in teza.
Pentru media 10 ar trebui sa ai inca 6 note de 10 si 10 in teza.
Media semestriala se calculeaza conform ROFUIP, citez:
"(4) La disciplinele de studiu la care se susţine lucrarea scrisă semestrială (teza) media semestrială se calculează astfel: "media semestriala = (3M+T)/4", unde "M" reprezintă media la evaluarea periodică, iar "T" reprezintă nota obţinută la lucrarea scrisă semestrială (teză). Nota astfel obţinută se rotunjeşte la cel mai apropiat număr întreg. La o diferenţă de 50 de sutimi, rotunjirea se face în favoarea elevului."

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Calculezi singur/ă :D
http://www.tpu.ro/......-imi-iese/

Toate cele bune!