| anonim_4396 a întrebat:

"Lasa-ti" sau "Lasati"? Cum se scrie?

8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Lăsați ușa deschisă!

Da, ai scris corect.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă îmi zici la ce îți folosesc, ori ce câștigi cu ele, îți fac cadou o mie de funde, din ale mele.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu se poate. big grin

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Copil prost. Din moment ce postezi întrebări idioate și dai dovadă de agramatism, crezi că cererea ta de prietenie și mesajul trimis: "Hai să vorbim în privat!" (mesaj, pe care l-ai eliminat, între timp!) mă pot convinge să avem un dialog? Ce aș putea vorbi cu tine?!
Aici nu e un site, pentru a te cupla! Iar, dacă nu ești capabil nici să scrii corect, și adresezi întrebări elementare, de genul, cum se scrie corect:
faceți sau face-ți
lasati sau lasa-ți
... nu ai să poți purta niciodată un dialog inteligent, dar măcar excelezi în cuvinte vulgare! N-ai acasă (și) o 'diplomă', care să-ți recunoască meritele? Nu ai. Pentru că nu ai găsit unul, mai ignorant decât tine, care să te aprecieze.

| Drimmero a răspuns (pentru floresdemayo):

Are avatar cu Newcastle, echipa asta nu are fani in Romania, este clar ca este un troll,, m-a convins de la prima tasta ce fel de om este.
Asa rau te-a suparat, draga?

| Porcusorul a răspuns:

Corect e"lăsaţi" si "lasă-ţi".

| KARINA2012 a răspuns:

Lasă-ți lumea ta uitată...
Lăsați, domnule, nu e așa de important.
Sunt două exemple... sper să înțelegi.

| DanyUzZy a răspuns:

Lasă-ţi se scrie lasă-ţi când putem să-i adăugăm în faţă un tu şi putem completa cu ţie / tău:
(Tu) lasă-ţi planurile (tale) pe mâine!

Lăsaţi se scrie lăsaţi când putem să-i adăugăm voi:
(Voi) lăsaţi glumele!

Funda?