| anonim_4396 a întrebat:

Letopisetul Tarii Moldovei.
Ce este asta? Nu pot intelege o iota.
Toate cuvintele sunt regionalisme, gresite lol?
Ce pot face s-o pot intelege. multumesc

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O citesti atent si cu dictionarul langa tine. E cam rusinos ca nu stii mare parte din cuvinte, sunt regionalisme si arhaisme ale limbii romane, inseama ca nu prea stii limba romana. Dar mai ai timp sa o inveti, astfel incat data viitoare cand dai peste o astfel de carte sa fii mandru de tine ca o intelegi si sa nu te mai rusinezi ca acum.

| MenInShadow a răspuns:

Ca sa intelegi ceva scris numai prin regionalisme sau arhaisme stai cu dex-ul langa tine, sau dex-ul online si traduci fiecare cuvant, nu te destepti dintr-o data.

| MenInShadow a răspuns:

Nu, si nici nu ma intereseaza sa o citesc, dar am citit carti vechi si doar asa am reusit sa le citesc.
Chiar daca as fi citit-o n-as fi stat sa-ti fac tie un rezumat, ca nu-s interesat.
Iti iei frumos dictionare si te apuci de treaba, daca nu te intereseaza, nu faci nimic, creierul tau nu se dezvolta cu aer, ci cu informatie.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru MenInShadow):

Nici nu voiam un rezumat, lol.

| MenInShadow a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Folosirea cuvantului "lol" la fiecare cuvant nu-i nici dovada de inteligenta nici dovada de chestie "misto", sa folosesti "lol" la fiecare final de propozitie nu te face destept, ci iti reflecta inteligenta (si n-am vazut vreun om desptept care sa zica la final "lol").

Si daca nu aveau nevoie de rezumat, puteai sa nu mai intrebi si sa te duci direct sa citesti cartea, in loc sa pui o intrebare inutila in scopul crearii unei conversatii la fel de inutile.

| raresandrey a răspuns (pentru MenInShadow):

Bine,subscriu

| MenInShadow a răspuns:

Daca am gresit o litera inseamna ca nu sunt inteligent? Poate pentru ca scriu mult prea repede si nu stau sa corectez orice cuvant gresit pe care-l scriu?

Stai sa ghicesc, esti genul de persoana care nu are suficiente argumente intr-o discutie asa ca incepi sa cauti greseli de ortografie ca sa poti da si tu un argument solid.

Intrebarea ta intreaga este o tampenie, daca te ducea mintea putin stiai si singur sa cauti cuvintele in dictionar, nu trebuia sa ne intrebi pe noi, dar cum lipsa de inteligenta este mare si necesitatea de atentie este si mai mare, hai sa postam chestii inutile pe TPU, doar pentru ca "putem", nu e ca si cum asta face ca intrebarile care chiar au nevoie de un raspuns serios si folositor sa fie mutate in josul paginii.

Fa o favoare tuturor, noua, si tie, si inainte sa postezi o intrebare, gandeste-te daca nu cumva poti afla tu singur raspunsul.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru MenInShadow):

Esti un prost, sper sa mori in cancer.

| MenInShadow a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Asa e, si tu tocmai ti-ai demonstrat gradul de inteligenta prin aceasta replica happy
O seara placuta!

| raresandrey a răspuns:

Da si... ce propui? ai net, ai dictionare, mai trebuie in pic de interes, apoi totul vine de la sine. http://www.biblioteca-online.eu/neculce-ion-letopisetul-tarii-moldovei/

| Basthet a răspuns:

Bună! E de înțeles ceea ce spui tu. Cartea cuprinde o mulțime de regionalisme și de arhaisme și e greoaie.
Te poate ajuta mult o povestire pe înțeles, cu termeni actuali. Fă o căutare pe net cu "povestiri pe scurt".
Succes!