| Petrovic a întrebat:

Limba japoneza e greu de inteles / invatat?
In comparatie cu alte limbi cum este? (Exemplu: am invatat mai usor japoneza decat am invatat germana, dar mai greu decat engleza).
Incep de la anul si nu stiu daca sa intru in asa ceva. Am de ales intre engleza - japoneza si japoneza (intensiv) - franceza.
Daca sunt utilizatori care stiu limba japoneza sau care nu o stiu, dar cunosc un raspuns, va rog sa m-il impartasiti!

Răspuns Câştigător
| teosbeos a răspuns:

Hei! Am facut japoneza. Cateva meditatii. teoretic, vorbita, limba japoneza nu e foarte grea. Nu are acente decat foarte rar ( profa mea spunea ca romanii sunt printre cei care o vorbesc cel mai bine, seamana cu a limba noastra; cum citesti asa pronunti si nu are accete). Daca imi amintesc corect, verbul are o singura forma si se pune la sfarsitul propozitiei etc. Tot profa de meditatii spunea ca pentru a vorbi japoneja in cateva luni inveti. problema apare la scriere. joponezii au 3 alfabete ( hiragana, katakana, kanji) diferite. unul din ele are doar un tabel (https://images.search.yahoo.com/yhs/search; _ylt=A0LEVjP5Ax5ZyeoARbsnnIlQ? p=hiragana&fr=sfp&fr2=piv-web&hspart=mozilla&hsimp=yhs-001#id=34&iurl=http%3A%2F%2F4.bp.blogspot.com%2F_DB9kfmShDEk%2FS7B35vXThJI%2FAAAAAAAABVs%2FImSWyaixDLw%2Fs1600%2Fhiragana.gif&action=clickcu) de semne pentru urmatoarele grupe: pornind de la vocalele ( a,e,i,o,u), formezi cu cateva consoane(k,m,n,o,p...) grupuri. (ca,ki,cu,ke,ko; ma,mi, mu, me, mo etc) aici partea asta nu e foarte grea, e de baza si nici nu e foarte lunga. dar al doilea alfabet are cateva sute de semne, ce trebuie invatate pe derost. eu nu am ajuns in punctul asta. Stiu ca numai o parte din ele se invata cat sa te descurci (kanji). iar al treilea alfabet, sunt grupele de mai sus (ca, ki, cu...) folosind alte semne, utilizate pentru nume; nume straine, tari, orase etc. Per total nu e foarte greu. Depinde doar de memoria ta. pentru mine, care retin foarte greu, a fost un chin. Dar mi-a placut. Spre exemplu pisica se spune neko (nu e adorabil?) dar au si cuvinte imprumutate din engleza pentru fructe exotice spre exemplu (lemon-remon; Orange-orenji etc)
sper ca te-am ajutat. daca mai ai intrebari iti raspund cu drag(bine inteles, daca stiu). Chiar mi-a placut japoneza. E interesanta.

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Cel mai usor se invata celelalte limbi indoeuropene, toate fiind pe aceeasi schema. Cu cat o limba e mai indepartata istoric de a ta, cu atat e mai greu de invatat. Asa ca japoneza e grea.

| Felys a răspuns:

Eu ador coreenii si de cativa ani ma uit numai la seriale coreene si desi nu mi-am propus sa invat limba am reusit fara sa vreau sa retin o gramada de cuvinte, presupun ca si tu daca vei fi atras de limba respectiva o vei invata usor, cu scrisul este insa o alta poveste si mie cel putin nu prea imi vine sa invat literele lor

| KanbinaSHI a răspuns:

Eu ma pricep foarte bine la japoneza. In caz ca ai nevoie de ajutor nu ezita sa ma contactezi.