| anonim_4396 a întrebat:

M-am apucat sa citesc Hotul de Carti. La un moment dat zice "naratoarea" dar Markus Zusak este barbat?! Si ce fel de personaj este naratorul? Ca vorbeste la persoana intai.

3 răspunsuri:
| Random123456 a răspuns:

Naratoarea se refera la personajul principal, Liesel. Daca ai fost atent, ea spune ca nu mai e in viata, nu o spune direct, dar da destule indicii, cumva este naratoarea de dincolo de moarte, cea care isi povesteste viata, inainte sa dispara de tot happy
Nu stiu cat de inteleasa m-am facut, e o carte superba, dar trebuie inteleasa.

| Magda211102 a răspuns:

Da moartea este naratorul si ea e nota aceea distinctiva.Mie se pare foarte interesanta noua noastra"naratoare".

| Kurikisaki a răspuns:

Moartea este naratorul inedit si personaj secundar al cartii. In timpul razboiului Moartea a avut mult de lucru si a avut de multe ori ocazia sa o intalneasca si sa o observe pe Liesl. La mine pe carte scrie pe coperta: "Moartea povesteste..."