| DanG a întrebat:

Ma puteti ajuta cu ceva? Doi prieteni mi-au propus niste carti. Unul dintre ei mi-a propus Crima si pedeapsa de Dostoievski si celalat seria Gestapo a lui Sven Hassel. Pe care ziceti sa o citesc prima data?

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Şi eu le citesc ca şi cărţi, dar le am şi electronice... Au legătură între ele, dar se pot citi şi separat, deoarece fiecare carte în parte înfăţişează o bătălie (ex. Lichidaţi Parisul - ocuparea Parisului, Imperiul iadului - bătălia Varşoviei, Moarte şi viscol - bătălia pentru Stalingrad, etc) deşi în unele se fac referiri la cărţile anterioare şi nu ştii despre ce e vorba, că nu le-ai citit încă...
Ordinea corectă este :

Legiunea blestemaților (De fordømtes Legion) - 1953
Blindatele morții - 1958
Camarazi de front - 1960
Batalion de marș - 1962
Gestapo - 1963
Monte Cassino - 1963
Lichidați Parisul - 1967
General SS - 1969
Imperiul iadului - 1971
Moarte și viscol - 1976
Drum sîngeros către moarte - 1977
Curtea marțială - 1979
Închisoarea OGPU - 1981
Comisarul - 1985

Baftă!

17 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

„Gestapo" e un serial de 14 volume, scrise de germanul Sven Hassel.
Cine agreează genul de astfel de cărți nu va regreta. Formează și aces tea o capodoperă, într-un anume sens.
Vezi toate titlurile în răspunsurile utilizatorului corolav.
Sau, pur și simplu, tastează „Sven Hassel" și cred că le vei găsi pe google.
„Crimă și pedeapsă"...
Crima e a lui Raskolnikov.
Pedeapsa o suportă cititorul care are răbdarea să o citească pînă la capăt.

| DanG explică (pentru corolav):

Deci, tu pe care mi-o propui?

| corolav a răspuns:

E de preferat să citești mai întîi seria „Gestapo".

| anad a răspuns:

Daca ar fi sa le recitesc as alege Gestapo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am citit Crima si pedeapsa, Gestapo nu stiu cum e, doar am auzit ca e o carte foarte amuzanta. Deci in Crima si pedeapsa este vorba despre un tanar cam de vreo 23 de ani, care are o idee fixa, sa faca ceva maret ca Napoleon, si ce se gandeste nebunu' sa omoare o baba bogata laughing dupa ce o omoara pe ea si inca o femeie nici macar nu le jefuieste, decat de cateva mici bijuterii. Insa de abia acuma incepe sa fie misto, toata cartea, este un proces de constiinta, in care vinovatu' oscileaza intre mai multe stari, e chinuit rau de ganduri, e foarte interesanta, si merita sa o duci pana la capat. Cine ti-a propus-o ori din neglijenta ori din experienta, sa stii ca a nimerit-o, cartea e un clasic, este in top 100 de carti de citit intr-o viata. Si daca vrei si alte pareri scrie pe google recenzie la fiecare carte si citeste ce au scris altii despre ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi de preferat sa citesti mai intai seria Gestapo, iar apoi Crima si pedeaspa.
Gestapo e mai usor de inteles, dupa care, ca si grad de dificultate, urmeaza crima si pedeaspa.

| angel74dm a răspuns:

Dacă vrei neapărat să le citeşti pe ambele, atunci eu îţi recomand să citeşti Crimă şi pedeapsă, că dacă te apuci de Gestapo, le citeşti şi pe celelalte 13 din seria lui Sven Hassel şi nu o s-o mai citeşti pe prima, deoarece sunt foarte captivante şi te ţin cu sufletul la gură, pentru că sunt reale şi ştii că nu sunt poveşti... Dacă le vrei în format electronic, le am eu pe toate, i le trimit pe mail, numai lasă-mi mesaj pe privat cu adresa... Spor la citit!

| DanG explică (pentru angel74dm):

Nu-mi place sa citesc carti pe PC, ma plictiseste modul asta de a citi. O ultima intrebare mai am: cartile seriei Gestapo se leaga intre ele sau le poti citi in oricare ordine?

| DanG explică (pentru angel74dm):

Multumesc! Le voi citi in ordinea in care le-ati scris aici. Sa aveti o seara placuta in continuare!

| angel74dm a răspuns (pentru DanG):

Şi eu le citesc ca şi cărţi, dar le am şi electronice... Au legătură între ele, dar se pot citi şi separat, deoarece fiecare carte în parte înfăţişează o bătălie (ex. Lichidaţi Parisul - ocuparea Parisului, Imperiul iadului - bătălia Varşoviei, Moarte şi viscol - bătălia pentru Stalingrad, etc) deşi în unele se fac referiri la cărţile anterioare şi nu ştii despre ce e vorba, că nu le-ai citit încă...
Ordinea corectă este :

Legiunea blestemaților (De fordømtes Legion) - 1953
Blindatele morții - 1958
Camarazi de front - 1960
Batalion de marș - 1962
Gestapo - 1963
Monte Cassino - 1963
Lichidați Parisul - 1967
General SS - 1969
Imperiul iadului - 1971
Moarte și viscol - 1976
Drum sîngeros către moarte - 1977
Curtea marțială - 1979
Închisoarea OGPU - 1981
Comisarul - 1985

Baftă!

| Albnegru10 a răspuns:

Gestapo. Dostoievski este mai grea.

| Sărmăluță a răspuns:

''Crimă și pedeapsă", eu una o iubesc.

| Lovatics a răspuns:

Iti recomand,, Capcana'' de Sarah Wray. Iti promit, ca nu vei regreta happy

| DanG explică (pentru Lovatics):

Mi-au facut-o colegii cadou dar n-am citit-o pentru ca stiu ca ei cumpara o carte dupa ce vad coperta sau titlul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lovatics):

Nu te supăra, se vorbea de volume serioase, nu de porcării pentru minţi minimale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DanG):

Apropo cati ani ai?

| DanG explică (pentru anonim_4396):

| anonim_4396 a răspuns (pentru DanG):

Multi inainte eu l-am citit pe la 18-19 ani, nu cred ca o sa ai mari probleme cu cartea, doar sa ai rabdare sa o termini happy