| anonim_4396 a întrebat:

Mai un pic și termin ultimul caiet cu poezii compuse de mine. Ce să fac, că să pot avea un volum de poezii in librării?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Simplu. Ai o editură acolo în orașul tău? Din caiet le pui pe un stick, în PDF. Cu el mergi la editură. Apoi ai nevoie să publici un minim de 10 exemplare pentru ce se cheamă fondul legal. apoi peste asta, câte vrei tu. Și apoi întrebi cât te costă. Și ei ți le tehnoredactează, îți fac volumul. Și te ajută cu tipărirea. Și le ai tipărite. Apoi discuți cu un distribuitor să ți le pună în librărie. ȘI iată, le ai în librărie, așa cum ai dorit, pe banii tăi. Ele vor fi în librărie printre alte 20000 de volume. Poate le va găsi cineva pe raft. poate o sâ îi placă. Poate. Dac până atunci, le poți publica pe www.poezie.ro. Gratis. Și o să ai părerea altora ca tine despre ele.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

În orașul meu nu este.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă nu este în orașul tău, caută pe Internet Editura Ecou Transilvan, din Cluj, și trimite online manuscrisul acolo. Caută pe Dna Nadia Fărcaș Baciu din partea mea, SAS, care a publicat la ea Dosarele X și Kix. Te va ajuta 100%.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Vă mulțumesc pentru sfat!

9 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Fa-l frumos si baga-l pe amazon.

| Iote a răspuns:

Mai ai un pic si termini ultimul caiet!
Parca ai avea o norma, nu compui inspirata de ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Iote):

Nu sunt multe. De fapt sunt trei caiete. Poeziile sunt scrise pe paginile din dreapta iar cele din stânga le las goale în caz de o corectare.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Ca să publici o carte, iei legătura cu o editură (ex: "Polirom", "Cartea Românească" sau "Humanitas") și le trimiți manuscrisul cărții iar ei, după vreo 2 săptămâni, îți spun dacă ți-au acceptat cartea sau nu. Dacă ei zic nu, mergi la alții! Doar pentru că te refuză, nu înseamnă că cartea nu e bună; poate au prea multe cărți în luna respectivă.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Iei legătura cu o editura și ei iți vor explica tot procesul, practic cu asta se ocupa.

| AndrElle a răspuns:

Îl redactezi la calculator, vezi cate pagini are dacă e de ajuns. Și apoi mergi la tipografie să ți-l corecteze, sau redactorul pe care ți-l recomanda.