| Grande_Aida_2001 a întrebat:

Mama mea vorbește cu,, pă" vi se pare normal? Eu încerc sa o corectez deoarece nu este normal sa vorbească asa!

8 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Da, mi se pare normal, si corect, ''pă'' este regionalism, muntenism. Corect ar fi sa nu o corectezi.

| Grande_Aida_2001 explică (pentru minrest):

Mama mea e olteanca

| minrest a răspuns (pentru Grande_Aida_2001):

Oltenii fiind, si ei, munteni, unele regionalisme sunt comune. De exemplu, splendidele muntenisme ''pă'' si ''dă''; ca roman, simti o placere numai cand le auzi, termenii astia neaosi iti evoca radacinile razesesti.

| Lioana a răspuns:

N-ai ce sa faci. Degeaba o corectezi. Asa s-a obisnuit sa vorbeasca. Sunt foarte puțini oameni care vorbesc 100 % corect gramatical. Fiecare a adoptat limbajul familiei si al grupului de prieteni intre care a crescut.
Cu siguranță nici tu nu vorbesti 100% corect gramatical.

| Grande_Aida_2001 explică (pentru Lioana):

De unde ști tu asta? Eu vorbesc corect gramatical!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Grande_Aida_2001):

Ști se scrie cu 2 i în contextul ăla, gramaticalo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu n-aș mai privi-o ca mamă.