| Billieeeeeeeeee10 a întrebat:

Mereu se scrie cuvântul "lumii" cu doi i?
Dacă da, dacă nu, exemple vă rog

Răspuns Câştigător
| ArmyCaptain28 a răspuns:

Uite doua exemple atunci cand acel cuvant se scrie cu un singur "i" sau cu doi:
> Cu un singur "i": Am vizitat multe lumi uimitoare (dimensiuni).
> Cu doi de "i": Am mers pana la capatul lumii. (genitiv).

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"dacă nu, exemple vă rog" - contextul il formulezi tu: o lume - două lumi

| FaraNume1245 a răspuns (pentru sierra1):

Dacă îi tai un "i" deja vorbim de alt cuvânt.
"lumii" se scrie mereu cu doi "i".

| sierra1 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Nenea,
- sigur că: "lumii" se scrie mereu cu doi "i".
- doar că se mai scrie și cu un i dacă e pluralul lui lume, nominativ

capisci?

| Sketch2 a răspuns:

Nu. Cuvântul "lumii" este articulat cu articol hotărât "-i".
Un exemplu fara i ar fi:
Eu cred ca exista mai multe lumi. (plural la lume)

| Anonim1a1 a răspuns:

Exemplu :Gura lumii nici pamantu nu o astupa, este la dativ genitiv si se va scrie cu 2 ii

| Sekim a răspuns (pentru Anonim1a1):

Dativ genitiv? Ce e asta dativ genitiv?laughing) Ai inventat un nou caz? Exista dativ, si genitiv. Si la exemplul pe care l-ai dat, este doar genitiv. A cui gura? A lumii, clar genitiv. Unde vezi tu dativ nu imi dau seama. Cui gura? lumii, iti poti da seama cat de corect este ceea ce ai spus numai dupa auz.