| Sergiu1996 a întrebat:

Merita de citit romanul "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" de Camil Petrescu? Daca da, de ce?, daca nu, de ce?

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Dacă nu îl citeam probabil îţi spuneam că nu merită să-l citeşti.
Tocmai am terminat clasa a-XI-a şi l-am studiat în acest an.
Când am aflat că trebuie să-l citesc şi am văzut câte pagini are mă gândeam în sinea mea: "nici vorbă".
Totuşi, am fost forţată de împrejurări deoarece profesoara a spus că ne va da un test cu întrebări cheie din roman aşa că nu am avut de ales şi l-am citit.
Pot spune că este un roman uşor de înţeles deoarece este modern, fără arhaisme şi are o acţiune destul de frumoasă şi interesantă.
Gândeşte-te că acesta este unul dintre romanele care sunt în tematica pentru Bacalaureat.
Aşadar, da, merită să-l citeşti.
Pa-pa.

| Sergiu1996 explică (pentru Hydrangeaceae):

O sa-l citesc, dar cate pagini are, caci sunt curios?

10 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Da, merita.
Pentru ca e scris bine, pentru cultura generala, si nu in ultimul rand, pentru ca descrie o poveste de dragoste "adevarata".
Nu merita pentru ca nu iti place sa citesti, mai ales autori romani, si mai ales pentru ca nu ai nimic in comun cu literatura.

| Sergiu1996 explică (pentru zdrangoi):

Imi place sa citesc, in special autori romani.

| Sergiu1996 explică (pentru zdrangoi):

Eu nu am nimic in comun cu literatura, nu fi abject!

| zdrangoi a răspuns (pentru Sergiu1996):

Atunci incearca!
dupa ce il citesti, vezi si filmul.

| zdrangoi a răspuns (pentru Sergiu1996):

Atunci vezi filmul sau lasa-te!

| Sergiu1996 explică (pentru zdrangoi):

Tipule am vrut sa spun: eu nu am nimic in comun cu literatura? Eu nu sunt genul care se uita la filme, citesc cartea, apoi filmul...

| dentartes a răspuns:

Merită pentru că iţi trebuie la bac laughing

| ChrisNemo a răspuns:

Eu iti recomand sa il citesti, pentru mine, Camil Petrescu este autorul meu roman preferat, pentru simplu' fapt ca a creat un personaj in aceasta opera cu care sunt compatibil din multe puncte de vedere si mentalitatea lui (S.G) se aseamana foarte mult cu a mea.

| VeteranReintors a răspuns:

Da merita fiindca e foarte fain si merita sa stii despre el