| Hyacinth a întrebat:

Merita sa citesti Dune?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dune merita sa fie citita, chiar daca nu esti fan SF.
De altfel merita citite toate cartile scrise de Frank Herbert si chiar cele scrise de fiul sau, Brian Herbert, impreuna cu Kevin J. Poul Anderson, in care actiunea este anterioara celei din Dune.

| mgtow a răspuns:

Filmul e mai bun

| J0B0MAT a răspuns:

Eu n-am înțeles mai nimic din film. Mi s-a părut plictisitor. Da știu, toată lumea îl consideră o capodoperă, dați cu hate.

Poate totuși cartea e mai bună, mai elocventă. Cu siguranță dacă ți-a plăcut filmul, merită și cartea.

Răspuns utilizator avertizat
| J0B0MAT a răspuns (pentru Hyacinth):

Nu cred că e aiurea. Dar trebuie să știi cum să o faci.
Au făcut 2 ore jum doar pentru a spune că e un băiat special care va salva omenirea.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Hyacinth):

Doar primul volum are 700, restul sunt mai scurte!

| dinaprilie a răspuns:

BAGA mare. Este de vis!

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Chiar voiam sa intreb si eu asta, vreau sa o cumpar de Craciun laughing!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai altceva mai bun de citit, poate.

Răspuns utilizator avertizat
| Vigvivhvi a răspuns:

Eu am iubit cartea dar sunt fan SF și m-am obișnuit cu world building ul mai complicat. Dacă vrei să începi să citești SF uri poți începe cu ceva mai ușor de citit precum operele lui Jules Verne sau Asimov.
Dune merită citită din toate punctele de vedere(presupunând că o înțelegi)