| AvalohAlyn a întrebat:

Merita sa-mi pierd timpul cu cartea"Forta gandirii pozitive" (Norman V.Peale)
Ma intereseaza sa-mi spuneti cam despre ce este, ce contine? E destul de groasa si nu vreau sa imi para rau ca am citit-o.
E chiar intr-adevar ajutatoare?

4 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Nu iti pierzi timpul deloc, merita sa o citesti. Dar daca folosesti exprimari de genul, nu prea. Initiativa e cea mai importanta. Trebuie sa vrei sa te schimbi. Daca tu o iei asa in silă, la modul "imi pierd timpul", n-ai nicio sansa, prietene.
Nu-ti va parea rau, decat daca iti impui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce te a ajutat pana acum cartile pe care leai citit?
cand o sa intelegi ca tu ai nevoie de prieteni cu care sa mai schimbi o vorba sa te distrezi cu ei, sa iti cauti o prietena stiu ca e greu avand in vedere situatia ta dar daca nu incerci nu risti nu ajungi nicaieri doar stagnezi.
ai nevoie de iesiri de prieteni nu de carti citite intr-adevar nu e rau sa mai citesti o carte dar cartile nu iti vor aduce prieteni si zilele, lunile pierdute...
mai ales ca nu retii tot din ce citesti si nici nu pui in practica invataturile.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, daca ai ajuns sa contesti valoarea cartilor, ai o grava problema.
Cartile te ajuta enorm in viața, habar nu ai. Faptul ca tu esti ignorant cu acest subiect e problema ta. Viata trebuie si înțeleasă, nu doar trăită in inconștiență, iar cartile sunt singurele ce au raspunsurile. Aici nu ma refer la mizerii ordinare gen Irina Binder, ci la literatura de calitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Ignorant esti tu, si prost informat ca nu i-ai urmarit intrebarile se pare ca nici tu nu intelegi ca singurul lucru ce il poate ajuta este un cerc de prieteni cu care sa rada si sa se distreze la ce l-o ajutat atatea carti citite din moment ce el nu o invatat nimic si nu o pus in practica ce o citit? uitate la intrebarile lui omu sufera, omul isi uraste viata ..la ce lo ajutat cartile pan acum daca aceleasi intrebari pune? pe el nici cartile nu il poate ajuta nici tratamentul ci niste persoane care sa il inteleaga si sa se distreze.mai bine sa se duca la un psiholog il va ajuta mai mult. se pare ca a tot citit si nu i s-a vindecat anxietatea si depresia si ce mai are el si nici nu o reusit sa isi faca vreun prieten si mai ales ca aceleasi intrebari le pune asta reiese ca nu la ajutat cititul si am scris ca nu este rau sa mai citesti cate o carte nu am spus ca nu este ok deloc sa citesti doar ca el are nevoie mai mult in momentu de fata de prieteni, de o iubita de nimic altceva pentru a-si depasi suferintele psihice. e bine sa mai citesti cate o carte dar sunt si alte lucruri de facut nu vezi ca chiar si el zice merita sa imi pierd timpul citind...
probleme grave ai tu se pare faci interventii inutile.