| AvalohAlyn a întrebat:

Merita sa te avânti in îmbogățirea culturii generale intr-un mod semnificativ?
Daca merită efortul și timpul în ziua de azi.

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Normal ca merita. Orice informație pe care o înveți e importantă la un moment dat. E bine sa învățăm mereu așa se menține creierul sanatos. happy
Oricum cultura generală nu se dobândește deodata sau forțat ea vine treptat cu ajutorul experiențelor de viața, interacțiunii cu alți oameni. De asta se numește generală este din toate domeniile și durează ceva pana dobandesti informațiile. Oricum mereu este câte ceva de invatat nu se poate considera ca bom avea vreodată o cultura generală vasta.

1 răspuns:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Cultura generala se imbogateste pe parcurs, folosind surse selectate, deoarece nu tot ce zboara se mananca. Si la un moment dat o sa-ti dai seama cat de putina cultura generala ai raportat la nivelul cunostintelor existente, deoarece numai prostul considera ca le stie pe toate.
Cultura generala trebuie sa fie compusa din doua parti: prima si cea mai importanta, cea cu care te prezinti in societate; a doua cea care este un adjuvant al meseriei pe care o practici.