| Yulyan30 a întrebat:

Mi-au zis. Are triftong? Daca da de ce?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca sunt trei vocale consecutive impreuna intr-un cuvant pronuntat, atunci este TRIfTONg.
Daca sunt doua vocale, atunci este DIfTONg.

| Vvistula a răspuns (pentru Bula):

Intr-o silaba

| Bula a răspuns (pentru Vvistula):

Evident.
Incearca sa desparti in doua silabe un diftong sau un triftong big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vvistula):

Explică-mi cum pronunți tu mi-au în diftong?

| Vvistula a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce legatura are cu intrebarea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vvistula):

Păi ai dat un răspuns total aiurea
i-au se pronunță în aceeași silabă

| Vvistula a răspuns:

Nu are pentru că sunt doua cuvinte diferite in mi-au. Trebuie sa fie 3 vocale consecutive intr-o silaba ca sa fie triftong.

| Tantica20 a răspuns:

Da,(i-au)este triftongul deoarece este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi două semivocale pronunţate în aceeaşi silaba

| nevermind1489 a răspuns:

Nu, deoarece trebuie ca cele 2 semivocale si vocala sa se aibe in aceeasi silaba

| anamariarot a răspuns (pentru nevermind1489):

Linia aia e acolo din alte considerente, nu e pentru despărțirea în silabe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru nevermind1489):

și tu pronunți în diftong mi-au?